Niezwykłe pomysły młodych przedsiębiorców

Autor: Redakcja
Data dodania: 19 lutego 2008
Kategoria:

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na prowadzenie własnego biznesu.

Jak wynika z badań prowadzonych w krajach Unii Europejskiej, coraz więcej młodych ludzi w wieku 18-27 lat myśli o własnym biznesie. Mając dostęp do źródeł fachowej wiedzy, możliwość zdobycia finansowania i wsparcia organizcyjnego w początkowym okresie działalności, nie boją się inwestycji i wierzą, że ich pomysły na własny biznes sprawdzą się.

Badania Eurobarometru wykazują, że aż 48% młodych Polaków myśli o założeniu własnej firmy ciągu najbliższych 5 lat. Po pomoc na starcie zgłaszają się między innymi do Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP).
Pomysłowością w biznesie wykazał się na przykład młody absolwent Politechniki Gdańskiej Wojciech Syrocki. Swoją działalność rozpoczął jeszcze na studiach, zakładając firmę RoboCapm, która dla dzieci i młodzieży organizuje kursy robotyki i informatyki z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms. Początkowo firma funkcjonowała z ramienia AIP, a po kilku latach stała się częścią RobotNet. Wojciech Syrocki za swój pomysł i biznesplan otrzymał specjalną nagrodę od ówczesnego premiera Kazimierza Marcinkiewicza. W konkursie AIP na najlepszy biznesplan pokonał aż 599 młodych przedsiębiorców. RobotNet sprzedaje licencje na kursy innym firmom i szkołom. Dziś ma siedem placówek franczyzowych i planuje otwarcie kolejnych, a być może także oddziału zagranicznego. Jak wielu młodych przedsiębiorców, rozwija też swój sklep internetowy.
Innym przykładem na ciekawy biznes wykazał się Szwed Ingvar Kamprad, twórca sieci sklepów IKEA. Pierwszy sklep otworzył jako siedemnastolatek, za pieniądze które otrzymał od ojca za dobre wyniki w nauce. Dziś IKEA jest największą siecią sklepów z artykułami wyposażenia wnętrz: ma 254 sklepy w 35 krajach na całym świecie.

Miejscem, gdzie młodzi ludzie mogą zgłaszać się ze swoim pomysłem, jest Fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Jednostka AIP znajduje się niemalże przy każdej wyższej uczelni. Pracownicy Inkubatorów pomagają w założeniu firmy, oferują również pomoc w kwestiach prawnych i pozyskaniu finansowania. Młodzi z ciekawym pomysłem na biznes mogą starać się również o dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). W przypadku, gdy firma dobrze się rozwija, warto pomyśleć również o debiucie na parkiecie altermatywnego systemu obrotu GPW – rynku New Connect.

Możliwości na zrealizowanie swoich marzeń o firmie jest wiele. Trzeba tylko mieć pomysł i umieć go dobrze sprzedać.

Kamila Kierzek, 19.02.2008

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram