Nie płaciłeś VAT-u przy kupnie, nie płać przy sprzedaży

Autor: Redakcja
Kategoria:
Nie płaciłeś VAT-u przy kupnie, nie płać przy sprzedaży

Noworoczne zmiany w podatku VAT mogły uderzyć w przedsiębiorców, którzy chcieliby sprzedać swój prywatny samochód zaliczony do środków trwałych firmy. Nie uderzą - uspokaja Ministerstwo Finansów.

1 stycznia 2014 r. zmienia się ustawa o VAT. Nowela przewiduje, że zwolniona z podatku będzie sprzedaż towarów "wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej" z VAT, jeśli podatnik kupując taki towar nie miał prawa do odliczenia VAT. Obecnie warunkiem zwolnienia jest tylko brak prawa do odliczenia VAT przy kupnie takiego towaru.

Przedsiębiorcy, którzy przy nabyciu np. samochodu (lub maszyny czy innego urządzenia) nie mieli prawa do odliczenia VAT, nie będą jednak musieli odprowadzać tego podatku, jeżeli sprzedadzą auto po 1 stycznia 2014 r. Dotyczy to sytuacji, gdy przedsiębiorca wciągnął do działalności gospodarczej i amortyzował własny samochód, przy kupnie którego nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT.

Gdyby sztywno stosować przepisy, przedsiębiorca musiałby oddać fiskusowi niemal połowę jego wartości - VAT i podatek dochodowy. Ministerstwo Finansów poinformowało, że sposób rozliczenia VAT od sprzedanego po 1 stycznia 2014 r. samochodu, przy nabyciu którego nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku, będzie uzależniony od "konkretnego stanu faktycznego".

Rzecznik MF, Wiesława Dróżdż, wyjaśnia: - Zakładając, że prywatny samochód osobowy został przekazany do majątku firmy i wprowadzony do ewidencji środków trwałych (podlegał amortyzacji), a następnie został przekazany na cele prywatne (...), wówczas sprzedaż takiego samochodu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram