Nie aktualizujesz danych firmy? Wypadniesz z KRS 

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Do końca czerwca br. firmy mają czas na to, by dopełnić wszelkich zaległych obowiązków rejestracyjnych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Według wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska, w chwili obecnej w Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrowanych jest 385 tys. firm, z czego według szacunków aktywnych jest 290 tys. podmiotów. Tym samym z rejestru może zostać wykreślonych nawet 95 tys. firm.

Nowelizacja, która obowiązuje od początku roku, pozwala sądom rejestrowym na możliwość wykreślenia  z Krajowego Rejestru Sądowego firm, które np. nie składają sprawozdań finansowych lub nie aktualizują swoich danych.

W tym przypadku za podmiot nieaktywny uznaje się taki, wobec którego w ostatnich dwóch latach nie odnotowano jakiegokolwiek wpisu. Nie aktualizował danych rejestrowych, nie składał sprawozdań finansowych.

W przypadku niewykonania obowiązków rejestrowych, a więc niezłożenia wniosku o zmianę wpisu czy braku złożenia wymaganych dokumentów (np. sprawozdania finansowego), sąd rejestrowy będzie mógł z urzędu wszcząć procedurę rozwiązania i wykreślenia podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.

Żeby uniknąć wykreślenia, należy wykonać zaległe obowiązki rejestrowe do 1 lipca 2015 roku.

Jak informuje Bisnode Polska, w 2014 roku ponad 161 tys. firm złożyło sprawozdania finansowe firmy z danymi za 2013 rok, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego stanowi to spadek o 1,4 tys., a w porównaniu do 2012 roku spadek o 7,2 tys.

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram