New Connect szansą dla rozwoju franczyzy

Autor: Redakcja
Data dodania: 26 marca 2008
Kategoria:
30 sierpnia 2007 roku ruszył rynek New Connect. Zorganizowany i prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych rynek finansuje rozwój młodych przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu. Przez 7 miesięcy jego działalności zadebiutowało na nim 38 firm. 

New Connect ma status rynku zorganizowanego lecz prowadzony jest przez GPW poza rynkiem regulowanym - w formule alternatywnego systemu obrotu. To oferta dla młodych rozwijających się firm, działających zwłaszcza w obszarze nowych technologii (choć oczywiście możliwe jest także notowanie firm z innych branż). Oferta GPW jest czymś nowym w Polsce, ale w Europie funkcjonują już takie platformy, np. rynek AIM w Londynie czy First North w ramach skandynawskie grupy OMX.
New Connect powstał z myślą o młodych, dynamicznych polskich firmach, którym zastrzyk kapitału otworzy możliwość wykorzystania potencjału tkwiącego w ich innowacyjności, a w efekcie da szansę na rozwój uwieńczony awansem do grona dużych i wartościowych polskich spółek. Ze względu na specyfikę emitentów rynek NewConnect oferuje bardziej liberalne wymogi formalne i obowiązki informacyjne, a co za tym idzie - tańsze pozyskanie kapitału. New Connect w założeniu ma także stanowić początek kariery giełdowej dla notowanych tu przedsiębiorstw.
New Connect jest rynkiem dla spółek o dużej dynamice wzrostu, o historii nie dłuższej niż 3-4 lata lub dopiero powstających, które budują swoją "historię" oraz dla firm o przewidywanej kapitalizacji do ok. 20 mln zł, poszukujących kapitału rzędu od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów złotych. Są to w dużej mierze firmy reprezentujące sektory innowacyjne, oparte przede wszystkim na aktywach niematerialnych (np. IT, media elektroniczne, telekomunikacja, biotechnologie, ochrona środowiska, energia alternatywna, nowoczesne usługi), z wizją i prawdopodobieństwem debiutu na rynku giełdowym w nieodległej przyszłości.

Fundusze z New Connect szansą dla franczyzy.
Najczęściej stosowanymi scenariuszami rozwoju przedsiębiorstwa są fuzje i przejęcia, budowa sieci placówek własnych oraz budowa sieci franczyzowej. Pierwsze dwa rozwiązania wiążą się z koniecznością poniesienia dużych nakładów inwestycyjnych. Efektywnym sposobem na pozyskanie kapitału na rozwój jest coraz częściej wejście firmy na giełdę, przeprowadzone w odpowiedni sposób i we właściwym momencie. Jednak większości firm trudno jest spełnić wysokie wymagania stawiane podmiotom, których akcje mogą być notowane na głównym parkiecie warszawskiej giełdy. „Otwarcie nowego rynku giełdowego New Connect dało szersze możliwości pozyskania kapitału w drodze emisji akcji. Z tej nowej drogi już skorzystała krakowska firma audytorsko - doradcza AUXILIUM Kancelaria Biegłych Rewidentów SA oraz poznańska firma doradztwa podatkowego Blue Tax Group Sp. z o.o” czytamy w raporcie na temat franczyzy na rynku konsultingowym opracowanym przez Mariusza Kamińskiego  z Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych.
Na New Connect w styczniu 2008 roku zadebiutował doradca finansowy Blue Tax Group. Spółka zamierza wykorzystać środki z emisji na rozwój sieci franczyzowej oraz na objęcie udziałów w firmach doradztwa podatkowego w pięciu lokalizacjach w Polsce. Do debiutu przygotowuje się również firma Doradcy24. Obecnie prowadzi ona trzy oddziały - w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Docelowo chce mieć 16 placówek - do końca 2008 roku i 22 - do końca 2009 roku.
W listopadzie ub.r. na New Connect zadebiutowała spółka Północ Nieruchomości, która zakładała, że pozyska z emisji ok. 1 miliona nowych akcji kwotę 10 mln zł. Informowała, że pozyskane fundusze przeznaczy głównie na rozwój sieci biur własnych i franczyzowych oraz planuje otwarcie pierwszej placówki za granicą - w Anglii lub Irlandii. Wiemy, że pozyskane środki wystarczą na realizację założonych przez spółkę celów.

Co dalej?
W 2008 roku przygodę z alternatywnym rynkiem giełdowym zamierza rozpocząć wiele spółek, których produkty oparte są na zastosowaniu rozwiązań informatycznych: Cube Group, Denco-logic.com, Mineral Midrange, Positive Advisory to tylko niektóre z nich. Wybór ofert będzie więc spory. Perspektywiczna branża to wciąż sektor budowlany. Na szczególną uwagę, w obliczu oczekiwanego przyspieszenia prac przed Euro2012, zasługują tutaj spółki budownictwa przemysłowego. Analitycy stawiają także na sektor handlowy i usługowy.
Podsumowując rynek New Connect jest ciekawym rozwiązaniem dla firm z dobrym pomysłem, które poszukują kapitału, ale charakteryzują się krótką historią działalności. Wymogi są niższe więc łatwiej jest wejść młodym firmom na New Connect niż na tradycyjny podstawowy rynek giełdowy. Nareszcie pojawiła się oferta dla odważnych spółek i śmiałych inwestorów.
Kasia Foks, 26 marca 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram