Neuca chce rozwijać franczyzową sieć aptek

Autor: Redakcja
Data dodania: 22 listopada 2010
Kategoria:
swiat_zdrowiaNajwiększy dystrybutor farmaceutyków w kraju planuje w oparciu o apteki objete programem Świat Zdrowia rozpocząć budowę sieci franczyzowej. Do końca tego roku ma powstać 30 jednostek pilotażowych.

W ramach programu Świat Zdrowia z grupą współpracuje obecnie ok. 1600 aptek. Neuca zaczęła już w wybranych placówkach wdrażać program Partner, który jest etapem przejściowym między luźniejszą współpracą w ramach programu lojalnościowego a franczyzą. Według głównych założeń programu Partner, minimum 80 proc. zakupów apteki powinno być realizowane w Grupie Neuca. W zamian może ona liczyć m.in. na wsparcie w zarządzaniu.

Od czerwca br. do programu Partner dołączyło ponad 250 aptek, zaś do końca roku ma ich być ok. 400. Na bazie tego programu Neuca chce budować sieć franczyzową. Obecnie system franczyzowy jest w fazie testowej. Został wdrożony w ok. 10 placówkach, zaś do końca roku ma objąć ok. 30 aptek.

Neuca jest największym dystrybutorem farmaceutyków w kraju, posiada obecnie ponad 30-procentowy udział w rynku. Grupa powstała w wyniku połączenia dwóch czołowych graczy na tym rynku - Torfarmu i Prospera. Spółka nie zajmuje się bezpośrednio detalem, nie posiada własnych aptek. Część jej biznesu jest związana natomiast z produkcją leków. Należąca do grupy firma Synoptis Pharma wytwarza leki pod własną marką ekonomiczną - seria suplementów diety Nursea.

Franczyza w branży aptecznej to zjawisko stosunkowo nowe, ale coraz bardziej popularne i coraz chętniej wdrażane przez kolejne firmy z branży. W tej formule działa już część aptek Dbam o Zdrowie, początkowo także tylko współpracujących w ramach programu lojalnościowego Polskiej Grupy Farmaceutycznej. Od początku tego roku poprzez franczyzę rozwija się także sieć aptek Mediq należąca do ACP Pharma. System franczyzowy dla tej firmy zbudowała Akademia Rozwoju Systemów Sieciowych. Na tworzenie sieci franczyzowych zdecydowało się także kilka sieci aptek niepowiązanych z dużymi dystrybutorami leków jak Bliska Apteka czy Arnika.

Zachęcamy także do lektury raportu Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych oraz portalu FranczyzawPolsce.pl "Perspektywy rozwoju franczyzy na rynku aptek w Polsce", który można przeczytać tutaj.

Joanna Cabaj - Bonicka

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 11 sierpnia 2022
Ponad połowa Polaków akceptuje pracę na czarno
Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram