NBP: sytuacja firm stopniowo się poprawia 

Autor: Redakcja
Kategoria:
NBP: sytuacja firm stopniowo się poprawia; Foto: freeimages.com

Sytuacja ekonomiczna w sektorze przedsiębiorstw stopniowo się poprawia. Prognozy na III kw. są nieco bardziej optymistyczne niż na II kw., natomiast prognozy średniookresowe się pogorszyły - wynika z raportu NBP.

Wskaźnik bieżących ocen wzrósł o 4,7 pkt proc. kdk i o 8,3 pkt proc. rdr i przekroczył poziom swojej długookresowej średniej.

"Swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą uznało ponad 75% firm wobec 73% w poprzednim kwartale" - napisano w raporcie. Dodano, że przedsiębiorstwa oczekują przyspieszenia skali poprawy w III kw. br.

Autorzy badania wskazali jednak na pogorszenie prognoz średniookresowych. "Te pozytywne informacje nieco psuje pogorszenie struktury odpowiedzi przy średniookresowych prognozach sytuacji. Co prawda, przybyło firm w dobrej kondycji, które nie oczekują jej pogorszenia, ale jednocześnie w przedsiębiorstwach, gdzie kondycja dotąd się nie poprawiła zwiększył się odsetek respondentów, którzy nie spodziewają się poprawy w najbliższym czasie" - napisano w raporcie.

W raporcie podkreślono także, że obserwowana zmiana może mieć charakter sezonowy. "Zaobserwowano bowiem, że respondenci, którym mimo założeń nie uda się poprawić sytuacji na początku roku, przesuwają perspektywę potencjalnej zmiany na lepsze na rok kolejny. Obecnie taką negatywną weryfikację prognoz najsilniej odczuły firmy budowlane".

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram