Nawet 7 tysięcy sklepów zniknie z rynku

Autor: Redakcja
Data dodania: 31 stycznia 2013
Kategoria:
odido

W ciągu pięciu lat 6–7 tys. sklepów zniknie z rynku, a 15 tys. spośród niezależnych dziś placówek zostanie przejętych – podaje Dziennik Gazeta Prawna. 

Tylko połowa spośród przeszło 80 tys. sklepów spożywczych jest dziś w Polsce w rękach niezależnych kupców. Spośród sklepów nie zrzeszonych w sieci, 50 proc. działa w oparciu o tak zwane grupy zakupowe – pozwala to konkurować cenowo z sieciami hipermarketów i dyskontów spożywczych.

Z roku na rok coraz mocniejszym graczem na rynku stają się sieci. Od lat trwa walka o przyłączenie jak największej liczby niezależnie działających sklepów, i jeżeli proces ten będzie postępował w tym tempie, w ciągu najbliższych pięciu lat, rynek niezależnie działających placówek może skurczyć się nawet o ponad połowę. Tylko w tym roku przyłączonych do sieci może być kolejnych 3 tys. sklepów – to o ponad 500 więcej niż w ubiegłym roku.

Najbardziej aktywną ekspansję zamierza prowadzić sieć Odido należąca do Makro Cash & Carry, która w 1,5 roku od powstania przyłączyła do sieci 1667 sklepów. Tempo rozwoju zwiększa też Carrefour, który zjednoczył pod swoją marką 300 niezależnych sklepów. Na kawałek toru liczą też Żabka, do której należy już ponad 2,8 tys. oraz sieć Spar mająca ok. 130 placówek. W konsolidacji rynku czynny udział chce też wziąć sieć ABC, licząca już 5,3 tys. punktów handlowych.

Jeżeli prognozy się sprawdzą, już w 2017 r. tylko co czwarty sklep na rynku będzie w rękach niezależnego handlowca.

Adam Gieras

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram