Naszej franczyzy nie da się zaszufladkować

Autor: Redakcja
Data dodania: 3 marca 2008
Kategoria:

Z Ewą Perenc-Gierut, dyrektorem handlowym sieci sklepów Hitpol rozmawia Grzegorz Szafraniec z Wiadomości Handlowych.

Co wyróżnia franczyzę w Waszym wydaniu?
Przede wszystkim to, że opiera się ona na partnerskich zasadach. Umowa franczyzowa skonstruowana jest tak, aby prawa i obowiązki w niej zawarte nie krępowały, lecz pozwalały rozwijać się i przynosić korzyści obu stronom. Dlatego też unikam szufladkowania nas według schematu: twarda czy miękka franczyza. Trudno jest pozyskiwać partnerów, stosując, a raczej narzucając bardzo rygorystyczne zasady przynależności do sieci, pod groźbą kar umownych. Sztuką jest zaś budowanie lojalności, dobierając takie metody, które przynoszą bezpośrednie korzyści materialne partnerom, a jednocześnie nie kolidują z ogólną strategią rozwoju sieci.

Jak wygląda ta strategia?
Na początku ograniczaliśmy się do systematycznego poszerzania zasięgu – w obrębie 100 kilometrów od gorlickiej centrali oraz do budowania struktur sieci. Później nieco zmieniliśmy strategię, dążąc do poprawy obowiązujących standardów – zadbaliśmy o zewnętrzną i wewnętrzną wizualizację sklepów, poddając je modernizacji. Dzięki umowie z jednym z producentów z sektora wyposażeniowego, możemy zapewnić detalistom fachowe doradztwo w zakresie aranżacji sklepu, wraz z gotowymi projektami. Konsultanci sieciowi służą pomocą, dbając o zachowanie naszych standardów przy wszelkich pracach modernizacyjnych, czy też przy otwarciach nowych placówek. Podnieśliśmy również wymagania w stosunku do potencjalnych partnerów, zamierzających przystąpić do naszej sieci. W 2007 roku powitaliśmy ich dwukrotnie więcej, niż w rok wcześniej.

Jak postępuje informatyzacja sklepów?
Miniony rok poświęciliśmy na wdrożenie spójnego systemu komputerowego oraz włączenie sklepów do programu KC Menadżer, który posiada szerokie możliwości gromadzenia i analizy danych, co w dzisiejszych czasach jest niezbędnym narzędziem w prowadzeniu negocjacji z dostawcami. Program ten daje wiele wymiernych korzyści również właścicielom sklepów, m.in. możliwość stosowania centralnie zdefiniowanych promocji, typu gazetka, czy korzystania z profesjonalnego doradztwa przy prowadzeniu placówki. Dla płynnego wdrożenia nowych systemów komputerowych, przygotowaliśmy wewnętrzny program lojalnościowy, gwarantujący partnerowi bezpłatne oprogramowanie i zestaw sprzętu komputerowego, w zamian za współpracę z sieciowymi dostawcami.

Ilu jest tych dostawców?
Strategicznym jest Hurtownia Czempion z Gorlic. Wydawane cyklicznie gazetki i plakaty promocyjne w około 80 proc. dystrybuowane są do sklepów właśnie za pośrednictwem tej hurtowni. Mamy również wieloletnie umowy z dostawcami z różnych branż. Są to m.in. MTC, Elmar, Maxpol, PH Galicja , Frega, Domicela, Mak-I czy Panwa. Nie posiadamy własnego magazynu logistycznego.
Kto jest dla Hitpola największą konkurencją?
Sklepy sieciowe o podobnej powierzchni, rozwijające się w oparciu o franczyzę na naszym obszarze działania, tj. w woj. podkarpackim i małopolskim.

Jakie są plany na 2008 rok?
Nie zamierzamy spoczywać na laurach, bo konkurencja nie śpi. Centrala na bieżąco uatrakcyjnia ofertę skierowaną do partnerów. Celem na ten rok jest wprowadzenie szeregu dodatkowych usług, opartych na pozyskiwanych i opracowywanych danych dotyczących sprzedaży. Preferencje naszych klientów pozwoli nam lepiej poznać ankieta towarzysząca loterii „Cztery pory Hitpola”, która rusza w lutym. Wśród jej uczestników rozlosujemy samochód oraz przeszło 500 cennych nagród. Cały czas pracujemy również nad aktualizowaniem strony internetowej www.hitpol.pl, którą traktujemy jako jedną z podstawowych form kontaktu z właścicielami sklepów. Na bieżąco dokonujemy także modyfikacji naszej gazetki promocyjnej, której nakład sięga już 95 000 egzemplarzy. W najbliższym czasie wydamy katalog Hitpol, będący przydatnym źródłem wiedzy o sieci – szczególnie dla nowych i potencjalnych partnerów. Staramy się również, aby nasze sklepy były przyjazne klientom. Dlatego m.in. dbamy o czytelne oznakowanie półek i przejrzyste urządzenie sali sprzedaży.
Dziękuję za rozmowę.

Grzegorz Szafraniec

Wiadomości Handlowe Nr 2(70) Luty 2008

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram