Najwięcej galerii w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku

Data dodania: 25 lipca 2018
Kategoria:
Foto: pixabay.com

Obecność stolicy Polski na pierwszym miejscu w rankingu największej liczby galerii handlowych nie dziwi. Co może zaskakiwać, na kolejnych pozycjach nie uplasowały się jednak drugie i trzecie w kolejności największe polskie miasta.

Gdyby tak było, na kolejnych miejscach znalazłby się Kraków i Łódź. A tymczasem to w Poznaniu i Gdańsku jest po Warszawie najwięcej galerii handlowych. Tak wynika z raportu opublikowanego właśnie przez CBRE.

Ile galerii na 1000 mieszkańców?

W stolicy działa 37 wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, podczas gdy w miastach z drugiego i trzeciego miejsca jest to odpowiednio 20 i 19. Jak widać, Warszawa pozostawia pozostałe miasta daleko w tyle, a z kolei różnica pomiędzy Gdańskiem a Poznaniem jest symboliczna.

W odniesieniu do liczby galerii na 1000 mieszkańców wygrywają z kolei zdecydowanie mniejsze ośrodki. Pod tym względem na podium uplasowały się Zgorzelec, Opole i Rzeszów. Jak widać, to nieprawda, że w dużych miastach dostęp do sklepów wielkopowierzchniowych jest największy, bo również w mniejszych ośrodkach mieszkańcy mogą wybierać spośród sporej ilości centrów handlowych umiejscowionych w swojej okolicy. W Zgorzelcu na jednego mieszkańca przypada obecnie 1672 mkw. powierzchni takich obiektów.

W Polsce stale rośnie liczba galerii handlowych i ich ogólna powierzchnia. Według CBRE obecnie podaż wynosi 12 mln mkw. i wciąż się zwiększa, bo w budowie jest kolejne 0,5 mln mkw. W tym roku do użytku ma być oddana o prawie 30 proc. większa powierzchnia handlowa niż rok wcześniej. Z raportu wynika też, że Warszawa jest najdroższym miastem, jeśli chodzi o koszt najmu powierzchni handlowych. Czynsz w najlepszych lokalizacjach może wynieść nawet  100-130 euro miesięcznie za mkw., podczas gdy w mniejszych ośrodkach cena jest już dwu- a nawet czterokrotnie niższa.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram