Na płaceniu rachunków można zarobić

Autor: Redakcja
Data dodania: 30 maja 2011
Kategoria:
rachunki

rachunki

Punkty, w których można opłacić rachunki, coraz częściej występują jako kluczowa usługa dodatkowa przy różnego rodzaju sklepikach. Są także popularne jako samodzielny biznes.

Najpopularniejszym miejscem regulowania opłat wciąż jest poczta. Aczkolwiek opłacić rachunki można już także m.in. w kasach hipermarketów, sklepach spożywczych np. Żabka, salonikach prasowych np. Kolporter czy też sieciach punktów dedykowanych głównie tej usłudze, jak np. Monetia, InPost Finanse czy Microcash.

Według działających na tym rynku firm, popularność dokonywania takich opłat poza urzędami pocztowymi rośnie. W punktach handlowych Kolportera za pośrednictwem należącego do Banku BPH systemu TransKasa klienci opłacają miesięcznie już 200 tysięcy rachunków. W pierwszym kwartale 2011 r. liczba opłacanych rachunków w sieci saloników prasowych Kolportera i salonach Top-Press wzrosła o blisko 26 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Obecność tej usługi w salonikach jest bardzo korzystna dla partnerów prowadzących punkty, od każdego zrealizowanego rachunku otrzymują bowiem prowizję. – Również moi klienci są zadowoleni, co widać po liczbie przeprowadzanych transakcji. Miesięcznie obsługujemy ich nawet trzy tysiące – podkreśla Małgorzata Glinka, właścicielka saloniku prasowego Kolportera w Myszyńcu.

Systemy bankowe zainstalowane w punktach Kolportera umożliwiają Polakom opłacenie rachunków za energię elektryczną, gaz, wodę i kanalizację, telefony komórkowe i stacjonarne, telewizję kablową i satelitarną, mieszkanie, a nawet zapłacenie ubezpieczenia oraz kolejnej raty kredytu. Jak informuje zastępca dyrektora handlowego Kolportera, Grzegorz Ziętek, firma obecnie pracuje nad umożliwieniem płatności do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędów skarbowych.

Zakres usług i zasięg działania rozszerzają także punkty Monetia - sieć agencji tworzonych przez bank DnB Nord. Obecnie jest ich już ok. 430 w całej Polsce. Oznacza to, że od początku 2011 r. ich liczba wzrosła o ok. 30. Co miesiąc placówki Monetii obsługują ok. 400 tys. klientów, realizując ok. 1 mln transakcji. Łączna kwota opłaconych rachunków w punktach tej sieci wyniosła w I kwartale 2011 roku ok. 500 mln zł.

Wartość całego rynku płatności masowych ocenia się w Polsce na 57 mld zł, a wartość pobieranych z tytułu przekazywania opłat prowizji – na 1,2 mld zł. Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie UOKiK, ok. 67 proc. Polaków opłaca rachunki na poczcie, ok. 8 proc. w supermarketach, zaś ok. 21 proc. w punktach kasowych.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram