NA GIEŁDOWE SPADKI... - FRANCZYZA?

Autor: Redakcja
Data dodania: 16 lutego 2009
Kategoria:
gpw_zdjecie.jpg

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie funkcjonują obecnie dwa rynki 19-letni regulowany z 373 spółkami i 18 -miesięczny NewConnect z 85 podmiotami. Inwestorzy mają więc wybór, czy inwestować na rynku regulowanym w spółki o wypracowanej pozycji, czy w akcje małych lub średnich spółek notowanych na młodym, alternatywnym rynku. Choć w obliczu kryzysu, z jakim mamy obecnie do czynienia trudno mówić o wyborze.

gpw_zdjecie.jpgRynek NewConnect zadebiutował 30 sierpnia 2007 roku, zatem dokładnie na szczycie hossy – pomiędzy lipcem 2007 roku, kiedy został odnotowany szczyt wartości na WIG, a październikiem, gdy z kolei swoje maksimum osiągnął WIG20. Indeks WIG20 wzrósł z poziomu poniżej 1000 pkt do blisko 4000 pkt, z kolei jeszcze większy wzrost zanotował indeks WIG, który urósł blisko 5-krotnie. Gwałtowny napływ środków do funduszów MiŚ wyprodukował jednak spekulacyjną bańkę, która w połowie 2007 roku pękła. Rozpoczęła się bessa napędzana kryzysem finansowym, która w 2008 roku ogarnęła rynki całego świata i teraz wywołuje strach i spustoszenie na giełdowych parkietach. Jakkolwiek pomysł stworzenia nowej platformy był szczytny, tak obecnie obserwować możemy na nim wyłącznie malejącą wartość i liczbę transakcji, nieudane debiuty oraz trudności z plasowaniem ofert. Czasy hossy na rynkach światowych dawno już minęły. WIG20 spadł o 48%, co jest wynikiem najgorszym od początku funkcjonowania warszawskiego parkietu. Przeceny wielu spółek sięgają 70-80%. Na rynkach panuje niepewność - czy można w 2009 roku inwestować w akcje spółek z rynku regulowanego, a tym bardziej z rynku NewConnect? Jakich spółek szukać? Czy wśród blisko 460 emitentów znajdują się perełki, na które warto postawić? Ile firm mało uzależnionych od koniunktury globalnej działa na GPW? Może warto przyjrzeć się tym spółkom giełdowym, które rozwijają się poprzez budowę sieci franczyzowych?

Do przodu pomimo kryzysu

Już w październiku, kiedy echa światowego kryzysu gospodarczego zaczęły na dobre docierać nad Wisłę, eksperci przekonywali, że lekiem na recesję może być franczyza. Ich zdaniem osoby, które zamierzają założyć działalność gospodarczą powinni spojrzeć przychylnym okiem na tę formę rozwijania biznesu. Tu z kolei, jak zapewniali, najlepiej wybrać taką branżę, która nawet w ciężkich czasach będzie cieszyła się zainteresowaniem ze strony klientów. Popularne w ostatnich dniach – w świecie finansów – stało się przeświadczenie, jakoby kryzys finansowy miał przyczyniać się do rozwoju firm handlowych, w szczególności branży spożywczej i farmaceutycznej. Dowodem na to mają być choćby imponujące prognozy notowanej od dwu lat na warszawskiej giełdzie spółki Bomi. Do najważniejszych celów na lata 2009-2011, jakie przed Grupą stawia Zarząd - jakby nie licząc się ze spowolnieniem gospodarczym, jakie opanowało świat - należą: osiągnięcie dynamiki sprzedaży przewyższającej poziom rynkowy, zwiększenie udziału w rynku, przyspieszenie rozwoju poprzez franchising oraz wzrost zysku i wartości notowanych na GPW akcji. Grupa Kapitałowa Bomi zamierza w bieżącym roku osiągnąć przychody na poziomie 1,64 miliarda złotych, z kolei zysk netto według przewidywań spółki wyniesie prawie 44 miliony złotych. Z informacji uzyskanych przez dziennik „Puls Biznesu” dowiadujemy się, że dwie inne spółki: Emperia (na GPW notowana od 2002 roku) i Eurocash (jako spółka giełdowa od 2005 roku) radzą sobie równie dobrze, pozyskując kolejne sklepy do swoich sieci franczyzowych. Rozwijana przez Emperię sieć Groszek pozyskała już blisko 370 sklepów, a sieć ABC budowana przez Eurocasha — 348. Ponadto firmy te, podobnie jak Bomi, nie tylko nie zamierzają zwalniać tempa w 2009 r., ale jeszcze je przyspieszyć. Franczyzowa sieć Delikatesy Centrum, należąca do grupy Eurocash, ma powiększyć się w tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, o co najmniej 80 nowych placówek. Eurocash planuje też w 2009 roku otworzyć 6-8 hurtowni cash&curry (na koniec trzeciego kwartału 2008 spółka posiadała 107 hurtowni). Emperia z kolei zapowiada umocnienie sieci Groszek (obecnie 811 supermarketów) we wszystkich województwach, a także pozyskanie 100 nowych sklepów do swojej nowej sieci delikatesów franczyzowych Milea (obecnie 17 supermarketów). Na dzień dzisiejszy część detaliczną grupy handlowej Emperia tworzy 3 390 placówek należących do sieci Lewiatan, Groszek, Milea, Euro Sklep, Stokrotka i Delima. Jak prognozują eksperci światowy kryzys ekonomiczny nie powinien zahamować tempa rozwoju sieci franczyzowych, co pozwala wierzyć w spełnienie ambitnych prognoz finansowych wyżej wymienionych spółek.

Franczyza także na NewConnect

eko_fota.jpgTakże rynku NewConnect jest kilka firm, które rozwijają się poprzez franczyzę, należą do nich: m.in. świadcząca usługi księgowo-doradcze spółka Auxilium (prócz budowy sieci biur rachunkowych posiada również dwa oddziały własne oraz przymierza się, zgodnie z założeniami strategii zawartej w prospekcie emisyjnym, do budowy grupy kapitałowej), firma konsultingowa Blue Tax Group (według informacji, które udało nam się uzyskać na koniec 2009 roku w sieci Blue Tax Group działać ma ok. 100 partnerów, a rok 2010 ma przynieść ok. 250 partnerów. Docelowo spółka chce otworzyć 400 punktów franczyzowych) oraz reprezentant branży IT - spółka Divicom. Partnerska sieć sklepów komputerowych Divicom ma obecnie 65 placówek. Już wkrótce nowe sklepy tej spółki – na mocy umowy zawartej z sieciami sklepów spożywczych Polomarket i Eko Holding - rozpoczną działalność w Koninie, Jaworze i Środzie Wielkopolskiej. Współpraca ta dotyczyć ma tworzenia nowych sklepów komputerowych na zasadzie umowy agencyjnej w galeriach handlowych, w których dominującym sklepem jest jeden z marketów danej sieci. Czy franczyza w branży IT ma szansę na sukces w czasach załamania na rynkach? Zdaniem Bartosza Zalewskiego z GoAdvisers kryzys z przedsiębiorstwami tej branży powinien obejść się łagodnie. Podstawą do umiarkowanego optymizmu są jego zdaniem wyniki badań przeprowadzonych przez firmę informatyczną Sybase Polska pod koniec 2008 roku (firma ta przeprowadziła ankiety wśród swoich klientów i partnerów biznesowych). Według 66% badanych światowy kryzys gospodarczy nie będzie miał wpływu na wydatki polskich firm związane z zamówieniami na sprzęt czy oprogramowanie. Wiadomo jednak, że sprzęt komputerowy to nie towary pierwszej potrzeby – przyznaje wiceprezes Divicomu, Andrzej Jaroszewski. - Łatwiej z niego zrezygnować niż z jedzenia czy opłat za prąd i gaz. Czas pokaże, czy ewentualne obawy były słuszne. - (Puls Biznesu 28.11.2008). Choć przedstawiciele spółek informatycznych liczą na to, że instytucje finansowe, w które kryzys uderza najmocniej, będą szukać oszczędności wprowadzając nowe systemy ograniczające koszty, czas pokaże na ile branża IT będzie odporna na zawirowania na rynkach i jak na tle tego krajobrazu wypadną spółki z alternatywnego rynku warszawskiej giełdy. 

Wyniki, wyniki, wyniki...

Czy więc warto inwestować w spółki giełdowe, które wybrały strategie rozwoju opartą o budowę sieci swoich biur czy placówek handlowych na zasadzie franczyzy? Wygląda na to, że – uwzględniając branże mało uzależnione od koniunktury globalnej – jest to propozycja inwestycyjna warta rozważenia. Oczywiście w obecnej sytuacji należałoby skoncentrować się także nad spółkami, które nie bacząc na kryzys gospodarczy maja dobre wyniki finansowe, zwiększają udział w rynku, a ich dochody są zdywersyfikowane. O ile  - jak pokazaliśmy wyżej – na rynku regulowanym warszawskiej giełdy możemy znaleźć takie podmioty, tak na rynku NewConnect niestety –  jest ich jak na lekarstwo.

Agnieszka Grabuś, 16 lutego 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram