Na czym polega integracja oprogramowania?

Data dodania: 5 września 2019
Foto: Na czym polega integracja oprogramowania?

Foto: Na czym polega integracja oprogramowania?

Największe problemy w zarządzaniu współczesnymi przedsiębiorstwami są związane z niewłaściwym przepływem informacji. Bardzo często źródłem problemu jest wykorzystywanie wielu różnych systemów informatycznych. Przekłada się to przede wszystkim na pogorszenie jakości komunikacji wewnątrz organizacji, może mieć jednak również wpływ na kontakty z klientami i kontrahentami.

Aby zapewnić maksymalizację efektywności, warto pomyśleć nad integracją oprogramowania, która pozwoli właściwie skomunikować systemy informatyczne oraz zautomatyzować wiele procesów.

Na czym polega integracja oprogramowania?

Szybki rozwój rynku sprawia, że coraz trudniej odnaleźć się na nim podmiotom, które nie wykorzystują zaawansowanych rozwiązań informatycznych, ułatwiających zarządzanie i kontrolę nad posiadanymi zasobami. Wiele z nich bazuje na kilku różnych systemach, które nie zawsze są ze sobą kompatybilne, a to może przełożyć się na obniżenie ogólnej efektywności oraz komfortu pracy. W takim przypadku warto rozważyć integrację oprogramowania, której zadaniem jest zapewnienie komunikacji pomiędzy urządzeniami i programami, w tym także środowiskiem wykorzystywanym przez klientów i kontrahentów. Podstawowym celem integracji systemów informatycznych jest zautomatyzowanie obiegu informacji i usprawnienie zarządzania całym przedsiębiorstwem (np. poprzez integrację z systemami erp) lub jego działami.
 
Integracja jednostronna i dwustronna

Integracja oprogramowania w każdym przypadku jest kwestią indywidualną, którą należy dostosować do konkretnego przedsiębiorstwa. Firma Kotrak, zajmująca się m.in. integracją systemów informatycznych i integracją z systemami erp, zapewnia nie tylko odpowiedni poziom obsługi technicznej, ale również dużą wiedzą biznesową i zdolności doradcze. W zależności od typu wykorzystywanego oprogramowania oraz założonego celu można wybrać integrację jednostronną lub dwustronną. W pierwszym przypadku dane płyną tylko w jednym kierunku – jeden program wysyła informacje, a drugi je odbiera. Integracja dwustronna umożliwia wymianę danych pomiędzy systemami. Jest oczywiście znacznie bardziej funkcjonalna, jednak nie zawsze konieczna.

Integracja systemów informatycznych może przebiegać pośrednio – wykorzystuje się wówczas zewnętrzne narzędzie umożliwiające łączenie systemów – albo bezpośrednio: wówczas konieczne jest stworzenie dedykowanej platformy integrującej oprogramowanie bez dodatkowych pośredników. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie firmy Kotrak: https://kotrak.pl.

Integracja oprogramowania dla każdego

Chociaż wydaje się, że integracja oprogramowania to usługa adresowana głównie do dużych firm, w których konieczne jest zsynchronizowanie przepływu informacji pomiędzy wieloma działami, w rzeczywistości to rozwiązanie znakomicie sprawdzi się również w małych podmiotach. Właściwie przeprowadzona integracja systemów informatycznych umożliwi automatyzację wielu procesów, może także ułatwić kontakt z klientami czy dostawcami. Do takiego środowiska, oprócz programów, można włączyć również urządzenia, co jeszcze bardziej ułatwi pracę i obieg informacji. Szczególnie pozytywne efekty daje integracja z systemami erp, odpowiedzialnymi za zarządzanie wszystkimi zasobami przedsiębiorstwa. To rozwiązanie, bazujące na centralnej bazie danych, gwarantuje dostęp do aktualnych i rzetelnych informacji, przekłada się również bezpośrednio na kwestię bezpieczeństwa danych oraz daje możliwość sporządzania czytelnych raportów, pozwalających na doskonalenie strategii biznesowej.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design