Mydlanej opery Sfinksa ciąg dalszy

Autor: Redakcja
Data dodania: 27 maja 2009
Kategoria:
sfinks_logo.jpg

sfinks_logo.jpgO operatorze sieci restauracji Sfinks głośno jest już od miesięcy. Były już problemy ze spłatą kredytów, była upadłość i jej umorzenie. Teraz mamy emisję akcji i rozwój sieci franczyzowej. Historia Sfinksa staje się niekończącym, wielowątkowym serialem.

Jak czytamy w uzasadnieniu sądu, odpadły przesłanki do ogłoszenia upadłości. Sfinks podpisał umowy restrukturyzujące zadłużenie z trzema bankami, które kilkanaście tygodni temu wypowiedziały jej umowy kredytowe. Firma pozyskała też środki finansowe, pozwalające na spłatę wymagalnych zobowiązań i finansowanie bieżącej działalności. Chodzi o pożyczkę, której  Sfinksowi udzielił znany biznesmen Sylwester Cacek. Sfinks jest  stabilny także na giełdowym parkiecie. Wczoraj w rozmowie z PAP Tomasz Morawski, prezes Sfinksa, zapowiedział przeprowadzenie emisji akcji z prawem poboru, która ma nastąpić do końca 2009 roku. Jej wartość to ponad 30 mln zł. Akcje nowej emisji mógłby objąć wspomniany już wyżej Sylwester Cacek (nota bene to samo nazwisko pojawiało się w spekulacjach na temat reanimacji spółki Monnari). Morawski poinformował, że do końca czerwca prawdopodobnie rozstrzygnie się, czy Sfinks wycofa się z nierentownej działalności na rynku czeskim i węgierskim, gdzie obecnie działają cztery restauracje. Prezes podtrzymał, że chce sprzedać sieć Chłopskie Jadło, choć obecnie spółka nie prowadzi rozmów na ten temat. Jak dowiadujemy się z rozmowy, zarząd spółki zdecydował, że sieci Sphinx i Wook będą rozwijane poprzez franczyzę. "Liczymy na rozwój sieci Sphinx i Wook poprzez klasyczny franchising, którego do tej pory nie praktykowaliśmy, to znaczy franczyzobiorca inwestuje swój kapitał, a my dajemy know-how i sprzedajemy sam koncept" - powiedział prezes.

Agnieszka Grabuś, 27 maja 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram