Mniej tanich stacji benzynowych?

Autor: Redakcja
Data dodania: 28 listopada 2013
Kategoria:

Foto: sxc.huOrlen zapowiada stopniowy rebranding części stacji Bliska. Łącznie aż 100 z nich powróci do marki Orlen. Druga duża zmiana na rynku paliwowym to koniec stacji Neste - przeszły w ręce Shella. Pod prąd idzie Intermarche, które stawia kolejne stacje pod własną marką.

Przypadek stacji Bilska i Neste pokazuje, że tanie stacje benzynowe niekoniecznie radzą sobie dobrze na rynku. Dlaczego? Bo nie zarabiają wystarczająco dużo na paliwach, by biznes był opłacalny. Jeszcze 5 lat temu marża na litrze paliwa sięgała średnio 30 groszy, dziś jest to maksymalnie 20 groszy. Jednocześnie ceny dla tankujących nie są zauważalnie niższe - jest to na ogół kilka groszy. Za mało, by opłacało się jechać specjalnie na "tanią stację". Już dziś gros przychodów stacji benzynowych przynosi część handlowa.

W przypadku stacji Neste dochodziła jeszcze niechęć Polaków do rozliczania się z automatycznym dystrybutorem. W połączeniu z brakiem możliwości zrobienia jakichkolwiek zakupów, koncept był skazany na niepowodzenie. Shell przerobi wszystkie kupione stacje Neste w pełnoprawne stacje z obsługą i częścią handlową. PKN zaś rozwinie 100 stacji Bliska w bliższe segmentowi premium stacje Orlen. Obecnie w ramach koncernu funkcjonuje 1210 obiektów pod marką Orlen oraz 392 stacje Bliska.

Co w takim razie ze stacjami przy marketach? Sieć Intermarché otworzyła w tym roku 5 stacji, ma ich już 46 takich obiektów. Carrefour postawił 43 stacje, Tesco - 29 a Auchan 22. Ich udział w rynku jest minimalny, ale sieci handlowe uruchamiają kolejne punkty. Paradoksalnie idą w ślady koncernów paliwowych. Te drugie starają się łączyć tankowanie z zakupam, sieci handlowe - zakupy z tankowaniem. Najdalej we współpracy zaszły Lukoil i Carrefour Express, które uruchamiają połączone punkty. Na stacjach Lukoil Polska działają już 22 sklepy franczyzowe Carrefour Polska. Koncept łączy zalety sklepu osiedlowego i miejsca na szybkie zakupy dla kierowców, włącznie z kawą i nieśmiertelnym hotdogiem.

KB

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram