Merchandising a Visiual Merchandising.

Autor: Redakcja
Data dodania: 21 stycznia 2008
Kategoria:

Etymologia słowa „merchandising" pochodzi z języka łacińskiego od słowa „mercami" co oznacza „handlować". Z języka angielskiego „merchandise" znaczy tworzyć, sprzedawać a także pojęcie „sztuka sprzedaży". Merchandising to współczesna, systemowa, dynamiczna innowacyjna koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem handlowym; kontrolowanie poziomu wyników ekonomicznych osiąganych przed przedsiębiorstwo handlowe dzięki kształtowaniu usługi handlowej wobec dostawców i odbiorców za pomocą narzędzi tworzących merchandising-mix.

Funkcją merchandisingu jest interpretacja i przetwarzanie informacji o potrzebach konsumentów oraz stworzenie sprzyjających warunków do ich zaspokojenia. Merchandising to wszystkie czynności związane z towarem (zarządzanie masą towarową, zakupy, gospodarka zapasami, polityka cen).

Czym innym jest natomiast Visiual Merchandising. To dział marketingu zajmujący się prezentacją sklepu i sprzedawanego w nim towaru w taki sposób, by przyciągnął on uwagę klienta i motywował go do zakupu. Visual Merchandising jest sztuką kreowania ekspozycji, która stawia produkt w centrum uwagi kupującego i jest kluczowym działaniem w strategii marketingowej nowoczesnej firmy. Osoba zajmująca się tworzeniem wyjątkowej atmosfery w punkcie sprzedaży to Visual merchendiser, który posiada umiejętności takie jak kreatywność, wyczucie ładu, zna zasady projektowania i kolorystyki, posiada wiedzę na temat kluczowych elementów wystroju wnętrza sklepowego. Visiual merchandisier przy tworzeniu ekspozycji musi wziąć pod uwagę jej funkcjonalność, efekt artystyczny w zgodzie ze wzrostem rentowności sklepu.

instrumenty_merchandising-mix.png

                                                                    Rys.1 Instrumenty merchandising-mix.

W następnym tygodniu: Zachowania zakupowe nabywców.

Sabina Kobus, 07.01.2008

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 11 sierpnia 2022
Ponad połowa Polaków akceptuje pracę na czarno
Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram