PKP Energetyka, piąty na polskim rynku sprzedawca energii elektrycznej, zawarł z McDonald’s Polska umowę na sprzedaż energii elektrycznej do restauracji tej sieci w całym kraju. Energia będzie dostarczana zarówno do obiektów korporacyjnych sieci, jak i lokali franczyzowych.
Wszystkie obiekty korporacyjne będą zasilane energią elektryczną pozyskaną z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Zawarty kontrakt jest największą transakcją w zakresie sprzedaży zielonej energii w dotychczasowej historii PKP Energetyka. Takie rozwiązanie wpisuje się w proekologiczną politykę McDonald’s stanowiąc ważne uzupełnienie dotychczasowych działań firmy w obszarze optymalizacji zarządzania zużyciem energii i recyklingu odpadów.
– Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na proekologiczne rozwiązania, również w przypadku zakupu energii elektrycznej. Wykorzystywanie energii z OZE pozwala chronić środowisko naturalne poprzez redukcję emisji CO2 do atmosfery. Z roku na rok PKP Energetyka rozwija się na rynku sprzedaży zielonej energii. Dzięki współpracy z McDonald’s Polska wchodzimy w 2015 rok podpisując największą jak do tej pory umowę na dostarczenie energii wytworzonej z wykorzystaniem OZE. To dla nas dobry prognostyk na cały rok – mówi Wojciech Szwankowski, członek zarządu PKP Energetyka.
Tomasz Kurpiewski, szef działu ochrony środowiska McDonald’s Polska dodaje z kolei, że w ramach realizacji działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego firma stara się identyfikować wszelkie obszary, w których można zastosować nowoczesne rozwiązania sprzyjające środowisku naturalnemu.
– Programy zmniejszające zużycie wody i energii, inicjatywy w dziedzinie segregacji i recyklingu odpadów, projekty promujące zachowania proekologiczne wśród naszych pracowników i gości to konkretne przykłady takich działań – zaznacza.
W Polsce odnawialne źródła energii zaspokajają około 11% (dane za 2012 r., źródło: Eurostat) zapotrzebowania na energię. Unia Europejska zakłada do 2020 roku 20-proc. udział zielonej energii w ostatecznym jej zużyciu. Polska w 2015 roku powinna osiągnąć 15-proc. próg. Rozwój wykorzystywania OZE jest jednym z najważniejszych kierunków Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku.
INK