Masz firmę usługową w centrum handlowym? Możesz pracować w niedziele

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: punkt sprzedaży My Travel
Masz firmę usługową w centrum handlowym? Możesz pracować w niedziele

Tak wynika, z zaktualizowanej interpretacji przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. 

Interpretacja przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele wydana 1 marca 2018 r. przez Państwową Inspekcję Pracy oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, została dziś zaktualizowana.

Urzędnicy odpowiedzieli m.in. na pytanie, czy biuro podróży sprzedające wycieczki może być otwarte w dni, w których obowiązuje zakaz handlu.

Przepisy ustawy mają zastosowanie do przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2168, z poźn. zm.), wykonujących zarobkową działalność handlową.

Należy zatem uznać, iż przedsiębiorcy w ogóle nieprowadzący zarobkowej działalności handlowej (np. zajmujący się świadczeniem usług) nie podlegają rygorom wynikającym z Ustawy, niezależnie od tego, w jakim miejscu zlokalizowano miejsce prowadzenia działalności.

Działalność polegająca na sprzedaży usług turystycznych nie stanowi handlu w rozumieniu ustawy, nie dochodzi bowiem do wymiany towaru lub wyrobu na środki pieniężne. Zatem ustawa nie ma zastosowania do biur podróży.

Wśród biur podróży, które mają swoje oddziały w centrach i galeriach handlowych są też firmy rozwijające sieci oddziałów w oparciu o franczyzę. To m.in. My Travel, Travelplanet.pl, Wakacyjny Świat i Wakacje.pl.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram