Ludzie wciąż listy piszą...

Autor: Redakcja
Data dodania: 19 maja 2008
Kategoria:
Rynek operatorów alternatywnych wobec Poczty Polskiej charakteryzuje szeroki wachlarz usług. Niektóre z prywatnych firm oferują dodatkowe udogodnienia jak np. potwierdzenie doręczenia przesyłki, przepakowanie paczki, konfekcjonowanie, przesyłka za pobraniem, śledzenie trybu dostarczenia przesyłki i wiele innych. Niektórzy komercyjni operatorzy oferują także usługi finansowe – np. opłacanie rachunków czy doładowanie kart pre—paid.

Jak wyjaśnia Andrzej Krawczyk z Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych wejście w segment rynku usług finansowych jest krokiem w przygotowaniu się do nadchodzącej walki konkurencyjnej z krajowym monopolistą usług pocztowych Pocztą Polską. – „Odsunięcie w czasie do końca 2011 roku pełnej liberalizacji rynku usług pocztowych i uwolnienia rynku przesyłek najbardziej dochodowych, czyli o wadze poniżej 50 gram wymusza na firmach działających na rynku niezależnych usług pocztowych poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią wybudowanie w tym czasie sieci placówek o zasięgu krajowym, zdolnych do aktywnej konkurencji z aktualnym liderem”. – wyjaśnia Andrzej Krawczyk.

Nie tylko Poczta Polska.
Integer.pl – czołowa polska grupa kolportażowa, niezależny operator pocztowy i finansowy – uzyskał w I kwartale 2008 roku skonsolidowane przychody w wysokości 16,48 mln zł, co oznacza wzrost o 40,41% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zysk netto wyniósł 1,62 mln zł i jest wyższy od osiągniętego w I kwartale 2007 roku o 37,47%.
„Cieszymy się, że mimo nieustających inwestycji w rozwój spółek zależnych – InPost i InPost Finanse –Integer.pl osiąga tak dobre wyniki finansowe. Przyjęta przez Grupę strategia – zakładająca przede wszystkim rozwój organiczny – przynosi wymierne efekty w postaci nowych, znaczących kontraktów. Współpracujemy już nie tylko z instytucjami komercyjnymi – wśród naszych Klientów coraz częściej pojawiają się także instytucje publiczne. Jest to niewątpliwie dowodem pokładanego w nas zaufania”- mówi Rafał Brzoska, prezes zarządu Integer.pl. Systematyczne uruchamianie nowych oddziałów jest pierwszym krokiem w realizacji zapowiadanej podczas debiutu strategii rozwoju spółki.

Mnożą się oddziały.
O rozwoju niezależnych operatorów świadczy także stale rosnąca ilość ich oddziałów. Do końca 2007 roku InPost podwoił liczbę obsługiwanych miast z 73 do 157. A plany na 2008 rok to obecność w 200 miastach Polski. Z kolei PAF Operator Pocztowy działa w 60 większych miastach Polski. W planach Polskiej Grupy Pocztowej SA na 2008 rok jest natomiast obsługa klientów w 11 miastach. Pozycję dominującą wciąż utrzymuje Poczta Polska obsługując swoich klientów we wszystkich miastach kraju.

Według przeprowadzonej analizy niezależne firmy posiadają bogatszą ofertę, wyższą jakość świadczonych usług oraz konkurencyjne wobec monopolisty ceny. Postępująca liberalizacja sektora pocztowego może grozić zatem odpływem klientów narodowego operatora do alternatywnych usługodawców.

„Wszystko wskazuje na to, że Poczta Polska w miarę liberalizacji sytuacji na rynku będzie traciła klientów na rzecz mniejszych, ale bardziej nowoczesnych, elastycznych i konkurencyjnych cenowo firm, oferujących kompleksową obsługę. Stąd duże szanse, że znaczenie takich operatorów jak InPost będzie rosło”- mówi Andrzej Krawczyk  z ARSS.

Kasia Foks
, 18 maja 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram