Los pracowników handlu poprawią wolne niedziele?

Autor: Redakcja
Data dodania: 10 maja 2016
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Ruszyła akcja podpisów przeciw handlu w niedziele.

Wolne niedziele dla pracowników handlu – o zrealizowanie tego postulatu od dawna walczy „Solidarność”. Teraz jednak po swojej stronie ma także organizacje pracodawców, społeczne i pozarządowe.

Z inicjatywy Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „Solidarność” powstał komitet obywatelski, który będzie zbierał podpisy pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele. Zakaz handlu w niedziele miałby objąć nie tylko 1,5 mln pracowników tej branży, ale także kilkaset tysięcy zleceniodawców. 

Nasza inicjatywa ma na celu przede wszystkim poprawienie losu polskich pracowników pracujących w handlu – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „S”.

W skład komitetu obywatelskiego weszli przedstawiciele m.in. Związku Rzemiosła Polskiego, Akcji Katolickiej, KZPRSS Społem, Polskiej Izby Handlowej, Federacja ZZ Handlu i Spółdzielczości OPZZ, Stowarzyszenia Zdrowa Praca, Misji Gabriela, Polskiej Izby Paliw Płynnych, Polskiej Grupy Supermarketów.

Za i przeciw

Jednym ze zdecydowanych przeciwników niedzielnego handlu jest Polska Grupa Supermarketów (PGS), w skład której wchodzą Top Market, Delica czy Minuta8. Według niej zmiana przepisów wpłynęłaby korzystnie na firmy zajmujące się handlem, ograniczając w nich koszty pracy i poprawiając warunki zatrudnienia.

Jak zaznaczył prezes PGS Michał Sadecki, że do pracy w niedziele polskich przedsiębiorców zmusiły zagraniczne sieci. Tymczasem - uważa PGS - sześć dni w tygodniu wystarczy na dokonanie zakupów, a wszyscy pracownicy branży handlu powinni mieć wolną od pracy niedzielę.

Po drugiej stronie barykady są przedstawiciele dużych sieci handlowych i organizacje reprezentujące pracodawców. Wskazują oni, że zmiany mogą wywrzeć niekorzystny wpływ na sektor handlowy i doprowadzić do spadku zatrudnienia w branży.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram