Lewiatan hucznie świętuje 25-te urodziny

Data dodania: 6 grudnia 2019
Kategoria:
Foto: Lewiatan

30 tys. pracowników, 3,2 tys. sklepów i 12,5 mld zł obrotu - to bilans Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan po 25-latach działalności.

Z konsorcjum, które początkowo liczyło 10 hurtowników powstała jedna z największych sieci handlowych w Polsce. Gala jubileuszowa była okazją do świętowania sukcesu sieci, ale też zapowiedzenia odejścia na emeryturę prezesa Wojciecha Kruszewskiego, którego pod koniec drugiego kwartału 2020r. zastąpi na tym stanowisku dotychczasowy członek zarządu - Robert Rękas.

Rok 2019 dla Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan upływa pod znakiem świętowania jubileuszu. Zwieńczeniem tych działań była uroczysta gala. Podczas otwierającego przemówienia Prezes Wojciech Kruszewski przypomniał jak wyglądały początki Sieci, gdy grupa zaprzyjaźnionych właścicieli hurtowni w listopadzie 1994 roku postanowiła stawić czoło wielkopowierzchniowym zagranicznym sieciom masowo wkraczającym wówczas do Polski. Efektem tego spotkania było zawiązanie konsorcjum zakupowego.

– Już wtedy wiedzieliśmy, że aby odnieść sukces w interesach musimy być pierwsi, musimy być odważni i musimy być odmienni. Nakreśliliśmy sobie wyraźną wizję. Za cel przyjęliśmy budowę zintegrowanej, detalicznej sieci sklepów spożywczych, która będzie bronić interesów polskich kupców przed konkurencją, a w przyszłości stanie się największą siecią o polskim kapitale. Zawiązanemu konsorcjum nadaliśmy miano Lewiatan – mówił Kruszewski. Sieć nieustannie stawia na rozwój. – Przejmujemy lokale po zagranicznych sieciach, które nie zawsze radzą sobie na polskim, niełatwym rynku - podkreślał. Obecnie w Lewiatanie zakupy robią codziennie 2 miliony klientów. W ubiegłym roku Sieć otrzymała wyróżnienie za najlepszy koncept franczyzowy.

Kazimierz Mars, Przewodniczący Rady Nadzorczej Lewiatan Holding w swoim przemówieniu podkreślał, że największą siłą Sieci są relacje międzyludzkie, które łączą „Lewiatańczyków”. – Lewiatana stworzyli ludzie z pasji, którzy chcieli coś w życiu osiągnąć. Ci ludzie złożyli podwaliny pod dzisiejszą spółkę, pod dzisiejszy sukces. To były bardzo często rodzeństwa, ale też przyjaciele. Do grona Lewiatańczyków należy dwa tysiące przedsiębiorców, rodzinnych firm, które posiadają trzy tysiące dwieście sklepów – podkreślał.

Przewodniczący Rady Nadzorczej zapowiedział, że w drugim kwartale przyszłego roku funkcję prezesa Lewiatan Holding obejmie obecny członek zarządu Robert Rękas. Zastąpi on na stanowisku odchodzącego na emeryturę Wojciecha Kruszewskiego, który kieruje firmą od 15 lat. Robert Rękas związanych jest z Lewiatanem od 2013 roku.

Polska Sieć Handlowa Lewiatan to jedna z najdłużej funkcjonujących i najbardziej rozpoznawalnych marek franczyzowych na polskim rynku, która w tym roku obchodzi  jubileusz 25-lecia działalności. Obecnie na terenie całej Polski zrzesza około 3.200 placówek handlowych. Wśród nich jest około 455 supermarketów (powyżej 300m2), ponad 1895 dużych sklepów, blisko 800 placówek średniej wielkości oraz około 30 małych sklepów. Łączne obroty, które w 2018 roku przekroczyły 12,5 mld zł, stawiają Sieć w ścisłej czołówce organizacji handlowych w Polsce.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design