Lekka poprawa na rynku pracy

Data dodania: 23 kwietnia 2014
Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: sxc.hu

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach w lutym br. zwiększyło się o 0,2% w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku. Zdaniem dr Grzegorza Baczewskiego, dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan, prezentowane dane mogą być ostrożnie interpretowane jako sygnały poprawy sytuacji na polskim rynku pracy.

Ekspert zaznacza, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym tego roku wyniosło 5508,2 tys. osób, czyli wzrosło w stosunku do stycznia o 2,2 tys. osób. W porównaniu do lutego 2013 roku wzrost wyniósł 11,2 tys.

– Warto zauważyć, że przed rokiem w tym samym okresie nastąpił spadek zatrudnienia o 10 tys., a przed dwoma laty o 18 tys. osób. Ostatni raz poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wzrósł w stosunku do stycznia w 2011 roku – podaje Grzegorz Baczewski. Dodaje, że w porównaniu z poprzednimi latami można mówić o nieco szybszym tempie wzrostu wynagrodzeń w okresie styczeń luty.

Prezentowane dane mogą być ostrożnie interpretowane jako sygnały poprawy sytuacji na polskim rynku pracy. W zestawieniu z danymi o bezrobociu rejestrowanym, które w lutym po raz pierwszy od sześciu lat spadło w ujęciu rok do roku, a także biorąc pod uwagę wysokie wartości wskaźnika PMI za luty można zakładać, że również w kolejnych miesiącach zatrudnienie będzie powoli rosnąć.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram