Kto kupi Żabkę?

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: Żabka
Fundusz CVC Capital Partners wśród zainteresowanych kupnem spółki Żabka Polska.

Grupa Eurocash, lider w hurtowej dystrybucji produktów FMCG jest zdeterminowany by przejąć spółkę Żabka Polska, właściciela sieci sklepów Żabka i Freshmarket. Oprócz Eurocashu jako zainteresowanego przejęciem wymienia się także fundusz CVC Capital Partners.

Zdaniem analityków DM Vestor, spółka Eurocash jest zdeterminowana by przejąć firmę Żabka Polska.

Rozpoczynamy wydawanie rekomendacji dla Eurocash od zalecenia redukuj z ceną docelową PLN 50/akcję, 7% poniżej obecnej ceny rynkowej. Słabe wyniki segmentu Cash&Carry w pierwszym kwartale 2016 roku spowodowane kanibalizacją sieci przez nowe otwarcia, naszym zdaniem sugerują wysoki poziom nasycenia rynku oraz niższą dynamikę otwarć w kolejnych okresach – podaje DM Vestor.

Efekt kanibalizacji to proces, podczas którego sprzedaż nowego produktu wzrasta kosztem innych, istniejących już na rynku produktów, o tych samych cechach i podobnej grupie odbiorców.

Uważamy, że przyszłe akwizycje w segmencie detalicznym będą charakteryzowały się mniejszym potencjałem do uwalniania gotówki z kapitału obrotowego. Na naszych prognozach Eurocash wyceniany jest na EV/EBITDA 15.4x na 2016p oraz 13.6x na 2017p, z 28% premią do spółek porównywalnych na oba lata. Nie widzimy uzasadnienia dla tak wysokiej premii i zwracamy uwagę na ryzyko emisji akcji pod przejęcie Żabki – zaznaczają analitycy.

Pomimo tegorocznych, atrakcyjnych przejęć Grupy Eurocash, eksperci Vestor DM widzą ryzyko emisji akcji i potencjalnie wysokiej ceny za Żabkę. W ich ocenie fundusz Mid Europa Partners nie sprzeda Żabki taniej niż 12x EV/EBITDA co jest wskaźnikiem dość wysokim względem dotychczasowych przejęć Eurocashu.

W ocenie ekspertów Eurocash jest zdeterminowany by tę spółkę przejąć. Oprócz Eurocashu jako zainteresowanego przejęciem wymienia się także fundusz CVC Capital Partners.

Grupa Eurocash jest liderem w hurtowej dystrybucji szybko zbywalnych produktów spożywczych, alkoholi i wyrobów tytoniowych oraz chemii gospodarczej (FMCG). Na koniec 2015 r. spółka posiadała 187 hurtowni Cash and Carry, 1076 sklepów w sieci franczyzowej Delikatesy Centrum oraz 4554 zrzeszonych sklepów w sieciach franczyzowych Groszek oraz Lewiatan.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram