Kryzysowa pętla na szyi najstarszej sieci handlowej w Niemczech

Autor: Redakcja
Data dodania: 10 czerwca 2009
Kategoria:
arcandor_fotka.jpg
arcandor_fotka.jpgArcandor to kolejna ofiara kryzysu gospodarczego. Ogłoszona wczoraj upadłość obejmuje koncern oraz trzy należące do niego przedsiębiorstwa, w tym Karstadt, a także znany dom wysyłkowy Quelle, sieci biur podróży Thomas Cook oraz telewizja zakupowa HSE 24.

Zarząd Arcandora poinformował o skierowaniu do sądu wniosku o rozpoczęcie postępowania upadłościowego. W historii niemieckiej gospodarki będzie to precedens. Domy towarowe sieci (pierwszy powstał w latach 80. XIX w.) mocno wpisały się w berliński krajobraz. Berliński Kadewe to symbol stolicy Niemiec. Niewypłacalność koncernu oznacza, że pracę stracić może blisko 50 tysięcy pracowników. Tylko sama sieć domów towarowych Karstadt zatrudnia 30 tysięcy osób. W poprzednim tygodniu koncern zwrócił się o doraźny kredyt w wysokości 437 milionów euro. Kanclerz Merkel w udzielonych wywiadach mówiła, że problemy Arcandora to sprawa właścicieli i dłużników i odrzuciła ich roszczenia.

"Arcandora, który jeszcze dwa lata temu notował 15 mld euro zysku, zabił kryzys. Niemcy zaczęli oszczędzać i w luksusowych domach towarowych zrobiło się pusto. Podobnie w biurach podróży. Spadek dochodów był tak duży, że w czerwcu koncern nie był w stanie zapłacić czynszów - to koszt 23 mln euro" - czytamy w dzisiejszej prasie.

Prowadzone są już rozmowy na temat możliwego przejęcia Karstadta przez konkurencyjną sieć handlową Metro. Merkel oświadczyła, że rząd Niemiec chce pomóc pracownikom Arcandora i federalny minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg spotka się wkrótce z ich przedstawicielami. Jak zaznaczyła, wniosek o upadłość daje szanse na utrzymanie zatrudnienia dzięki prowadzącemu już negocjacje w sprawie przejęcia Karstadta koncernowi handlowemu Metro.

Agnieszka Grabuś, 10 czerwca 2009 r.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram