"Kryzys najmocniej odczuliśmy w grudniu, styczniu oraz lutym"

Autor: Redakcja
Data dodania: 10 kwietnia 2009
Kategoria:
goldfinance_fotkalogo.jpg

Hossa w gospodarce, którą mogliśmy obserwować w ostatnich latach, sprzyjała powstawaniu nowych firm. Naturalnym więc jest, że rynkowa bessa powinna oczyścić rynek z tych, które powstały na fali mody. Jeszcze niedawno mieliśmy dwie firmy specjalizujące się w doradztwie finansowym, obecnie jest ich kilkanaście. Ile z nich zostanie za rok? Poniżej prezentujemy rozmowę z Łukaszem Błażejewskim, Prezesem Gold Finance na temat firm doradczych.

Czy kryzys dosięgnie branżę usług finansowych, które w ostatnich latach wykorzystując boom gospodarczy i hossę na GPW powstawały niczym grzyby po deszczu?
Nadchodzący okres pokaże, które firmy pośredniczące w sprzedaży produktów finansowych miały profesjonalne podejście do doradztwa finansowego, a które były po prostu sprzedawcą kilku produktów. Przyszłość tych drugich jest niepewna, ponieważ klient oczekuje kompleksowego podejścia do finansów osobistych, a nie jedynie firmy, w której może złożyć wniosek do banku.

Jakie zmiany przewiduje Pan w 2009 roku?
W 2009 roku będziemy świadkiem konsolidacji mniejszych firm, które działają na lokalnym rynku, ale bez rozpoznawalnej marki, nie będą mogły dalej funkcjonować. Firmy tego rodzaju, znacznie chętniej niż dotychczas, decydować się będą na wybór jednego z rozpoznawalnych brandów. Wybór nie jest duży, gdyż niewiele spośród wiodących firm doradztwa finansowego planuje, lub ma przygotowany system franczyzowy, z którego mogłyby skorzystać lokalne firmy. Banki już teraz niechętnie nawiązują z nimi współpracę, gdyż obsługa takich firm jest dla nich zbyt kosztowna. Staną więc przed wyborem: stać się częścią znanej marki, która posiada pełną ofertę kredytową z atrakcyjnymi wynagrodzeniami dla partnera czy zatrudnić się w jednej z firm doradztwa. Zawsze pozostaje również likwidacja własnego biznesu.

Czy spowolnienie widoczne jest już w Państwa firmie?
Kryzys najmocniej odczuliśmy w grudniu, styczniu oraz lutym. Jednak już w marcu Gold Finance odnotowała dwucyfrowy wzrost sprzedaży, co jest dla nas ewidentnym sygnałem poprawy sytuacji gospodarczej. Takim sygnałem jest również liberalizacja przez banki polityki oceny zdolności kredytowej klienta oraz marż kredytów. Odczuwamy również wzrost sprzedaży produktów inwestycyjnych. Na wzmożone zainteresowanie produktami tego typu z pewnością wpłynęła obniżka oprocentowania depozytów bankowych, a także ustabilizowanie się sytuacji na GPW.

Jak kryzys w sektorze bankowym odbije się na działalności firm doradczych?
W kryzysie dopatrujemy się raczej szans, niż zagrożeń. Zanim zawirowania na rynkach finansowych stały się odczuwalne w Polsce, wprowadziliśmy do oferty nowe produkty: kompleksową ofertę kredytów gotówkowych 7 banków, lokaty bankowe oraz innowacyjne rozwiązanie inwestycyjne oparte o lokaty strukturyzowane ze 100% gwarancją zainwestowanych pieniędzy. W I kwartale 2009 roku wprowadziliśmy do oferty Fundusze Emerytalne wiodących towarzystw oraz kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Czy jest teraz szansa na pozyskanie wykształconych, doświadczonych pracowników?
Kryzys jest dla nas również szansą na pozyskanie wykwalifikowanych pracowników. Już teraz na rynku pojawia się wiele aplikacji wartościowych doradców finansowych, którzy planują zmienić firmę z różnych powodów. Odnotowaliśmy już znacznie większą ilość aplikacji, szczególnie od osób z firm, które nie zareagowały w odpowiednim momencie na zmiany.

Jak wyglądają Państwa plany na 2009 rok?
W 2009 roku będziemy konsekwentnie rozwijać sieć placówek franczyzowych.
Do końca roku powinno powstać ich jeszcze 27. W drugiej połowie roku intensywnie zaczniemy także rozwijać sieć własnych oddziałów. W naszej ofercie pojawią się także innowacyjne produkty inwestycyjne niedostępne do tej pory w Polsce, będą one tworzone wspólnie z bankami już obecnymi na polskim rynku. Szczegółowe informacje będziemy podawać do opinii publicznej w drugiej połowie roku.

Czyli myślą Państwo o rozwoju sieci franczyzowej?
Gold Finance posiada obecnie 17 oddziałów na terenie kraju, w których pracuje 133 doradców finansowych. Strategia na najbliższe lata zakłada powstanie 30 nowych punktów doradczych, zatrudnienie 500 aktywnych doradców finansowych oraz szeroką współpracę z pośrednikami kredytowymi i agencjami finansowo-ubezpieczeniowymi. Gold Finance, pomimo zawirowań na rynku finansowym, konsekwentnie realizuje założony przed rokiem dynamiczny plan rozwoju. Od lipca 2008 roku powstało 9 nowych placówek w największych miastach Polski (Łódź, Katowice, Szczecin, Koszalin, Stargard Szczeciński, Tarnów, Rzeszów, Mielec, Częstochowa).

Agnieszka Grabuś, 11 kwietnia 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram