Nie od dziś wiadomo, że prowadzenie firmy bez posiadania samochodu jest trudne. W związku z tym wielu przedsiębiorców szuka sposobów na sfinansowanie zakupu auta. Najczęściej wybierana jest jedna z dwóch opcji: kredyt na zakup samochodu lub leasing. Które z nich jest bardziej opłacalne?
Kilka słów o kredycie
Pierwsze co przychodzi na myśl, gdy mówimy o zakupie auta na firmę, to kredyt. Faktycznie jest to bardzo popularna opcja, ale posiada ona szereg istotnych wad. Procedura uzyskania kredytu na samochód jest bardziej skomplikowana i czasochłonna niż ma to miejsce w przypadku leasingu, a ocena zdolności kredytowej często bywa bardzo rygorystyczna. W momencie, gdy przedsiębiorca dopiero staruje ze swoją działalnością lub ma już jakieś kredyty, to uzyskanie środków na samochód w omawiany sposób może być wręcz niemożliwe.
W przypadku kredytu na samochód warto również pamiętać, że bank będzie wymagał odpowiedniego zabezpieczenia i bardzo często będzie ono dość niewygodne dla kredytobiorcy. Zwykle zabezpieczeniem kredytu są przewłaszczenie, zastaw rejestrowy, cesja prawa z polisy Auto Casco lub depozyt karty pojazdu. Wymienione tutaj ograniczenia dla wielu przedsiębiorców są nie do zaakceptowania lub po prostu nie do przejścia. Na szczęście istnieje jeszcze możliwość wzięcia auta w leasing.
A może jednak leasing?
W porównaniu do kredytu leasing ma dużo więcej zalet. Cała procedura jest szybsza i o wiele prostsza niż w przypadku kredytu. Leasing dla nowych firm jest bardzo dobrym rozwiązaniem ze względu na brak konieczności zaangażowania dużych środków własnych. Procedura wzięcia auta w leasing to dużo mniej formalności do załatwienia - dla wielu właścicieli firm jest to istotna zaleta, bo i tak mają oni bardzo dużo codziennych spraw na głowie. Przy leasingu istnieją możliwości obniżenia podstawy opodatkowania oraz przeniesienia opłat związanych z naprawami samochodu na leasingodawcę. Warto także wiedzieć, że możliwy jest leasing samochodów używanych (zobacz więcej) i nie trzeba od razu decydować się na nowe. Wiele osób zastanawiających się nad leasingiem o tym nie wie i udaje się do banku po kredyt.
Leasing ma też oczywiście swoje wady, ale nie powinny one być wielkim problemem dla osoby zdecydowanej na sfinansowanie auta właśnie w taki sposób. Samochód używany brany w leasing nie może być bardzo stary, a jego wartość nie może być niższa od z góry określonej kwoty. Niektóre oferty leasingu nie przewidują też zostania właścicielem pojazdu po zakończeniu okresu leasingu, a w czasie jego trwania samochodu nie można wymienić na inny.
Podsumowanie
Kredyt na samochód i leasing mają swoje wady i zalety. Zawsze znajdą się zwolennicy jednej lub drugiej opcji, ale jeśli nie masz zdolności kredytowej, zależy Ci na wygodzie i czasie, to leasing jest dla Ciebie. W ten sposób możesz szybko zdobyć wymarzone auto i skupić się na swojej działalności. Przed wyborem ostatecznego leasingodawcy przejrzyj oferty kilku z nich i wybierz najbardziej odpowiadającą Twoim wymaganiom. W ten sposób nie tylko szybko zdobędziesz samochód, ale będziesz go również bezstresowo użytkował przez cały czas obowiązywania umowy.
Konsultacja: ALPINA Leasing
Dołącz do newslettera
Ważne linki
Na skróty
Katalog franczyz
Kwoty inwestycji