Krajowy Rejestr Długów - czym się zajmuje, co może dać tobie i jak sprawdzić KRD za darmo

Data dodania: 7 czerwca 2019

BIK, BIG, ERIF czy KRD to skróty, które często pojawiają się przy temacie pożyczek. Wymienione bazy zbierają i aktualizują informacje gospodarcze, by pomagać zarówno konsumentom, jak i podmiotom gospodarczym, zwiększając bezpieczeństwo rynków finansowych.

Zapisy Krajowego Rejestru Długów mogą mieć też bezpośredni wpływ na naszą zdolność kredytową. Dlatego temat ten wzbudza sporo emocji. Wiedza o zasadach działania i głównych zadaniach KRD może więc okazać się kluczowa dla powodzenia naszych planów finansowych. Spróbujmy zatem zebrać w jednym miejscu wszystko, co o KRD powinien wiedzieć odpowiedzialny pożyczkobiorca.

Krajowy Rejestr Długów - czym zajmuje się ta instytucja i jak działa? Czy konsument ma do niego wgląd i wpływ na jego zapisy?

O bazach weryfikujących klientów branży finansowej słyszał, każdy kto choć raz starał się o kredyt czy pożyczkę. Jednym z takich rejestrów jest KRD. Ponieważ to jego zapisy często decydują o być albo nie być naszej pożyczki, sprawdźmy, jak i po co działa.

Kilka słów o KRD

KRD to chyba jedna z najbardziej znanych baz informacji gospodarczej. Choć nazwa na to wskazuje, nie jest to tylko rejestr niespłaconych zobowiązań. Choć do ważnych zadań tej instytucji należy zapisywanie zaległych płatności KRD, wystawia też firmom certyfikaty poświadczające ich rzetelność.

Usługi KRD są dostępne zarówno dla konsumentów, jak i firm czy korporacji. Przed każdą z tych grup stoją inne możliwości. Przedsiębiorca może sprawdzić rzetelność przyszłego partnera biznesowego. Bank lub firma pożyczkowa typu https://ofin.pl/ buduje na podstawie jego wpisów zdolność kredytową klientów. Obie te grupy mają też możliwość dopisać dłużnika i korzystać z doświadczenia firmy w odzyskiwaniu zaległych zobowiązań pożyczkowych.

Co ważne każdy może też korzystać z nowoczesnych systemów monitorujących. Służą one wspomnianemu sprawdzaniu podmiotów gospodarczych i klientów - także tych, którzy mają problemy ze spłatą. Wszyscy oni za ich pośrednictwem mogą zobaczyć zapytania, które były wystosowane do KRD o nich samych.

Ściąganie długów i inne usługi

Podobnie jak w przypadku innych podmiotów tego rodzaju rejestracja i prowadzenie konta na portalu Krajowego Rejestru Długów jest bezpłatne. Warto podkreślić że większość podstawowych usług podmiotu też nie będzie nas nic kosztować. Raz na pół roku możemy sprawdzić stan zapisów o nas. Dzięki wygodnym i niedrogim pakietom możemy też w przystępnej cenie sprawdzić interesującą nas firmę.

Podobne możliwości mają firmy chcące kontrolować sytuację swoją i partnerów handlowych. Które więc z usług firmy są płatne? Do tej grupy należą wszystkie działania partnerów KRD. Czyli na przykład Raport+ obejmujący sprawdzenie podmiotu lub konsumenta we wszystkich najważniejszych bazach informacji Gospodarczej, takich jak BIK, BIG, czy KRD. Z dodatkowymi kosztami muszą się liczyć też wszyscy ci, którzy potrzebują wsparcia tej instytucji w ściąganiu długów.

Rzetelna Firma i inne programy Krajowego Rejestru Długów

Trzy programy partnerskie, które prowadzi w ramach swojej działalności KRD, to wspomniana już Rzetelna Firma oraz Raport+. Pierwszy umożliwia “pochwalenie się” przed innymi podmiotami i partnerami biznesowymi dobrą historią kredytową. Drugi zapewnia kompleksowy monitoring wpisów w liczących się bazach. Dzięki temu wygodnie i w jednym dokumencie znajdziemy kluczowe informacje o sobie lub konkretnej firmie.

Trzecim ważnym programem jest działalność windykacyjna. Oferta ta skierowana jest głównie do firm, których klienci nie płacą na czas. Usługi KRD mogą być alternatywą dla niewielkich firm, które nie mogą sobie pozwolić na utrzymanie działu windykacji. Statystyki nie kłamią - wsparcie instytucji realnie zwiększa liczbę odzyskanych zobowiązań.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram