Kontrakty CFD

Data dodania: 9 lutego 2016
Autor: Redakcja
Kategoria:

Kontrakty CFD

Kontrakty na różnice kursowe (z ang. Contract for difference, w skrócie CFD) stanowią idealny przykład dynamicznych zmian, jakie w ostatnich kilku dekadach zaszły w świecie inwestycji na całym globie. Szczególną popularnością cieszą się one od początku XXI wieku, co bez wątpienia związane jest z prężnym rozwojem Internetu, zwiększonego dostępu do sieci w skali globalnej oraz dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jakimi są platformy transakcyjne online. Można zauważyć, że kontrakty CFD są cenione I popularne w Europie (m. in. Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Norwegia, Szwecja, czy Polska) ale także poza starym kontynentem (Kanada, Japonia, Singapur, Nowa Zelandia,  Australia).

Wśród polskich placówek oferujących dostęp do kontraktów CFD godną uwagi jest m. in. CMC Markets.

Czym jednak są kontrakty CFD ?

Są to pochodne instrumenty finansowe, umożliwiające inwestorom obracanie różnymi aktywami bazowymi bez konieczności ich fizycznego posiadania. Do aktywów bazowych zalicza się głównie waluty, akcje, obligacje, a także surowce I towary różnego rodzaju (platyna, złoto, srebro, miedź, ropa, olej opałowy, drewno, soja, pszenica, cukier, kakao).

Kontrakty te są bardzo dogodnym sposobem zawierania tranksacji z inwestorami z całego świata, dzięki internetowym platformom transakcyjnym.

 Kontrakty CFD zawierane są na rynku nieregulowanym, poza tradycyjną giełdą.

Rynek ten, w skrócie OTC (z ang. over the counter) cechuje się znacznie większą płynnością i elastycznością niż giełda, gdyż nie podlega on takim ograniczeniom jak godziny zamknięcia i otwarcia. Oznacza to że transakcje na rynku OTC można przeprowadzać niemal 24 godziny na dobę i rozliczać je w czasie rzeczywistym. Dzięki tym cechom rynek OTC, a co za tym idzie  - kontrakty na różnice kursowe - są bardzo atrakcyjne dla traderów.

Zawierając kontrakt, obie strony- zwane sprzedającym i kupującym - zobowiązują się do wymiany kwoty równej różnicy pomiędzy ceną rozpoczęcia, a zakończenia danej transakcji. Przy czym należy podkreślić, że kontrakty CFD są codziennie prolongowane, nie mają ustalonej z góry daty zakończenia umowy. Obie strony po prostu muszą się “dogadać” co do terminów. Brak terminu wygaśnięcia umowy jest interesującą cechą CFD, gdyż czyni je bardzo płynnymi. Jednak z tego powodu nieco  zwiększone jest tu też ryzyko konfliktu interesów, gdyż któraś ze stron może zechcieć  zamknąć pozycję w chwili, gdy ta jest dla niej wyjątkowo korzystna, ale analogicznie może być to wówczas niekorzystne dla drugiej strony.

Innymi interesującymi cechami CFD jest też możliwość zastosowania tzw. efektu dźwigni finansowej. Oznacza to, że można obracać umowami wartymi znacznie więcej, niż początkowy wkład finansowy. Dlatego mniej zamożni inwestorzy często zwracają się ku temu rynkowi, gdyż dźwignia finansowa daje im możliwość pomnożenia zysków bez potrzeby zaciągania pożyczek , nierzadko niezbędnych do rozpoczęcia kosztownych  transakcji na rynkach regulowanych.Jednak mimo widocznych zalet, dźwignia finansowa ma też wady. Jednocześnie z szansą zwielokrotnionego zysku wzrasta też ryzyko strat. Wystarczy, aby transakcja przybrała nagły nieoczekiwany obrót. Jest to ryzykowne zwłaszcza gdy przedmiotem transakcji są pary walutowe. Dlatego dźwignia finansowa z jednej strony przyciąga inwestorów skuszonych potencjalnym dużym zyskiem, ale z drugiej strony ma sporą grupę przeciwników.

Dlatego, zastanawiając się nad możliwością wejścia na rynek nieregulowany i obracania kontraktami CFD, trzeba się dobrze zastanowić i rozważyć wszystkie  wady i zalety. Bez wątpienia kontrakty te kuszą niski kosztami transakcyjnymi, elastycznością oraz dużym wyborem aktywów bazowych, ale zawsze należy pamiętać o tym, że w zasadzie  każda transakcja finansowa wiąże sie z pewnym ryzykiem.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram