Konto dla firm. Załóż dla własnej wygody

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: pixavay.com

Konto dla firm to jeden z najczęściej wybieranych produktów bankowych. I ta sytuacja nie powinna nikomu wydać się zaskakująca – przedsiębiorcy, rozpoczynający działalność, wolą uniezależnić własne finanse od finansów firmy i przeprowadzać transakcje biznesowe w obrębie oddzielnego rachunku. Czy jednak mają taki obowiązek?

Według prawa – niekoniecznie. Nie ma bowiem zapisu, który regulowałby kwestie posiadania oddzielnego rachunku do celów służbowych, zatem na początek spokojnie wystarczy nam tutaj zwykły rachunek osobisty. Jedyna ustawa, jaka może mieć tu zastosowanie, to Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, która w art. 22 mówi o tym, że rachunek firmowy konieczny jest wtedy, kiedy drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, a sama transakcja opiewa na kwotę przekraczającą wartość 15 tys. euro. O ile w przypadku dużych i prężnie działających firm ma to już znaczenie, o tyle raczkujący dopiero co przedsiębiorcy nie mają raczej powodów do zmartwień.

Dlaczego zatem warto założyć osobny rachunek dla firmy?

W tym kontekście konto dla firm jawi się więc nam jako luksus bądź zbytek. Tymczasem to zwykła wygodna – wyobraźmy sobie sytuację, kiedy chcemy podsumować transakcje firmy. Jeżeli wykonujemy je w ramach posiadanego od dawna konta osobistego, konieczne okazuje się staranne analizowanie wyciągów, co z kolei oznacza dla nas stratę czasu. A – jak wiadomo zwłaszcza w biznesie – czas to w końcu pieniądz.

Co więcej, niektóre banki zastrzegają w swoich regulaminach, że prowadzonego u nich konta osobistego nie można używać do rozliczeń, związanych z działalnością gospodarczą. Nawet jeśli po swojej stronie mamy więc prawo, a rachunek osobisty wystarczyłby nam do obsługi także i operacji finansowych firmy, pozostajemy bezbronni.

Konto firmowe jest jednak przydatne z innych jeszcze względów, a mianowicie – w sytuacji ewentualnych kontroli. Jeżeli zgłosi się do nas przedstawiciel Urzędu Skarbowego, nie ma potrzeby, aby otrzymał on wgląd do naszych prywatnych finansów.

Jeżeli jednak posiadamy jeden rachunek, wówczas sami sobie nie zostawiamy wyboru. Podobnie rzecz się ma z zajęciem środków na koncie, np. przez komornika. Dlatego podejmując decyzję o pozostaniu przy jednym tylko rachunku osobistym zastanówmy się, czy w dalekiej przyszłości to rzeczywiście nadal jawić nam się będzie jako najsensowniejsza opcja. Także wtedy, kiedy nasza firma zaczyna generować już duże obroty, konto nie powinno podlegać dyskusji.

Grunt to uważnie analizować dostępne na rynku oferty

Niestety, praktyka pokazuje, że konto firmowe to zwykle dodatkowy wydatek – większość banków pobiera tutaj pewne opłaty, związane choćby z samym otwarciem czy też prowadzeniem rachunku. Zwykle droższe są także przelewy oraz opłaty za kartę. Dlatego jeżeli zdecydujemy się jednak na konto, warto wcześniej porównać poszczególne oferty. Interesującą ofertę posiada Idea Bank, dostępną pod linkiem: http://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja

W przeciwnym razie nasz rachunek może generować nam niepotrzebne wydatki. Pocieszający w tym kontekście może być natomiast fakt, że opłaty związane z prowadzeniem konta firmowego możemy wpisać w koszty prowadzenia działalności.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram