Konsumenci chcą robić zakupy w niedzielę

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Polacy wyrażają sprzeciw ograniczeniu handlu w niedzielę.

O projekcie ustawy o zakazie handlu w niedzielę dyskutują nie tylko politycy i przedsiębiorcy, ale i konsumenci. Eksperci ostrzegają, że każde ograniczenie wykonywania pracy powoduje zmniejszenie zatrudnienia i dochodów.

Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę oznacza to, że w tym dniu nie kupimy nie tylko kurtki, butów czy sprzętu AGD, ale nie skorzystamy również z ofert wiele firm usługowych i ulubionych restauracji, które znajdują się w centrach handlowych - wiele z nich działa w ramach sieci franczyzowych.

Polacy są przeciwni tym zmianom. Jak wynika z  badania TNS zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan, na przełomie września i października, wśród 3000 dorosłych mieszkańców Polski, 46% respondentów jest przeciwnych wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę, a 39% popiera ten pomysł.

Wśród osób sprzeciwiających się zakazowi handlu w niedzielę 54% stanowią mężczyźni, a 46% to kobiety. Najwięcej przeciwników jest wśród ludzi młodych, w wieku 18-29 lat. W tej grupie ponad połowa (54%) chce mieć możliwość robienia zakupów w niedzielę. Przeciwnego zdania jest 36% badanych w tej grupie wiekowej.

Sklepy otwarte w niedzielę mają więcej zwolenników w miastach niż na wsi - a przede wszystkim w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. W tej grupie 48% badanych sprzeciwia się ograniczeniu handlu, a 37% go popiera. Jeszcze mniej zwolenników zakaz ma w największych miastach (powyżej 500 tys.), gdzie sprzeciwia mu się aż 54% mieszkańców, a popiera zaledwie 30%.

Co ciekawe, przeciwne zakazowi handlu w niedzielę jest 49% osób z wykształceniem podstawowym, niepełnym podstawowym lub gimnazjalnym (zakaz popiera 36% Polaków o takim wykształceniu).

- Cieszę się, że większość Polaków jest przeciwna zakazowi handlu w niedzielę. Wprowadzenie takiego zakazu będzie miało negatywne skutki ekonomiczne. Każde ograniczenie wykonywania pracy powoduje bowiem zmniejszenie zatrudnienia i dochodów. Dotknie to nie tylko osoby pracujące w sklepach, ale również w restauracjach, czy w ochronie mienia i przy sprzątaniu, kurierów - ostrzega Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu w Konfederacji Lewiatan.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram