Koniunktura przemysłowa zachęca do działania we franczyzie

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Jak podaje GUS, produkcja przemysłowa w marcu br. wzrosła o 5,4%, zaś budowlano-montażowa o 17,4%. Przemysł wychodzi z osłabienia gospodarczego. Firmy stawiają na rozwój - również we franczyzie.

Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan powyższe dane oznaczają wyjście sektora przemysłowego z osłabienia gospodarczego.

Co prawda, ciągle jeszcze sporo, bo 12 z 34 działów przemysłu odnotowuje spadki produkcji, ale wśród 22 sektorów, które rosną dominują te związane z eksportem, np. produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych pozostaje liderem wzrostu już czwarty miesiąc z rzędu – tłumaczy ekspert.

Zaznacza też, że grudniu ub.r. produkcja w tym dziale wzrosła o ponad 20%, w styczniu i lutym br. o 14-16%, zaś w marcu o jedną trzecią. Świetnie radzą sobie również producenci mebli (wzrost produkcji w styczniu i lutym o 16-18%, w marcu o ponad 20%). Dobre wyniki osiągnęli także producenci maszyn i urządzeń (wzrost o ponad 18%). Spadki odnotowują górnictwo oraz wytwarzanie i zaopatrzenie w energie elektryczną, co wiąże się ze stosunkowo ciepłym końcem pierwszego kwartału.

Wraz z sektorem przemysłowym rosną firmy dostarczające sprzęt. Jedna z nich to PROGRES - Narzędzia Profesjonalne, specjalizująca się w realizacji technicznego zaopatrzenia energetyki. Przedsiębiorstwo rozpoczyna budowę sieci partnerskiej pod nazwą PROGRES Energetyka. Docelowo chce podpisać 6 umów franczyzowych.

Marzec przyniósł też dobre informacje dotyczące budownictwa. We wszystkich segmentach tej branży nastąpiły wzrosty, w tym szczególnie silnie w firmach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej, co oznacza że po długim okresie kryzysu firmy budowlane, zwłaszcza budujące drogi, wreszcie wychodzą na prostą – kontunuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Dodaje także, że w całym pierwszym kwartale br. produkcja wzrosła o 4,8%, w tym w przetwórstwie przemysłowym o 6,9%. To nie jest jakieś spektakularne przyspieszenie, ale ważne, że przemysł, który wytwarza ponad 20% PKB, rośnie stabilnie i systematycznie. Dzięki temu ożywi aktywność firm usługowych, co przełoży się na wzrost zatrudnienia w gospodarce. Oznacza to także, że w I kwartale PKB mógł wzrosnąć o ok. 3%.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram