Lewiatan Brda działa na obszarze województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. Jest jedną z 17 spółek operatorskich, budujących i koordynujących w regionach sieć Lewiatan, najstarszą i największą polską sieć franczyzowych sklepów spożywczych.
Emperia posiada kontrolę nad dziewięcioma z tych spółek: Lewiatan Podlasie (196 sklepów), Lewiatan Śląsk (292 sklepy), Lewiatan Zachód (302), Lewiatan Orbita (103), Lewiatan Wielkopolska (180), Lewiatan Północ (165), Lewiatan Opole (179) i Lewiatan Kujawy (370 razem z Lewiatanem Brda). Łącznie zrzeszają one blisko 1800 placówek. Wszystkie spółki operatorskie Lewiatana mają łącznie ok. 2,7 tys. sklepów, generujących roczne przychody rzędu 5,7 mld zł.
– Związki kapitałowe, strukturalne i organizacyjne z Emperią pozwalają stworzyć solidne fundamenty do dalszego rozwoju Lewiatana. Dają nam możliwość obniżania kosztów logistycznych, pozwalają wypracować atrakcyjniejsze warunki współpracy handlowej z producentami i dostawcami towarów, gwarantują korzystniejsze warunki zakupu materiałów i usług niezbędnych w działalności handlowej – podkreśla Wojciech Kruszewski, prezes zarządu Lewiatan Holding S.A.
Do Emperii należą także inne sieci franczyzowe: Groszek (1120 sklepów na dzień 1 września 2010 r.), Milea - 90 sklepów i Euro Sklep - 642 jednostki. Spółka jest także właścicielem Społem Tychy i jego 24 placówek oraz Partnerskiego Serwisu Detalicznego, który współpracuje z 499 sklepami spółdzielczymi.
Kontrolę nad Emperią usiłuje obecnie przejąć Eurocash. Polska spółka uznaje to jednak za próbę wrogiego przejęcia i nie godzi się na warunki Portugalczyków. Niedawno Emperia przedstawiła nową strategię rozwoju na lata 2010-2012. Jej głównym założeniem jest wydzielenie trzech dywizji biznesowych: supermarketów, nieruchomości i dystrybucji wraz z franczyzą. Planowane jest także upublicznienie dywizji dystrybucyjnej (I połowa 2010) i detalicznej (I połowa 2013).
JCB