Kolejna zmowa cenowa na rynku budowlanym

Autor: Redakcja
Data dodania: 24 września 2008
Kategoria:

Plannja, firma zajmująca się sprzedażą pokryć dachowych, zawarła z 9 kontrahentami niedozwolone porozumienie. Za ograniczanie konkurencji przedsiębiorcy zapłacą łącznie ok. 90 tys. zł kary - podał we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe w marcu br. w związku z podejrzeniem ograniczania przez spółkę konkurencji.
Jak wynika z ustaleń Urzędu, swoje produkty Plannja sprzedaje za pośrednictwem sieci odbiorców hurtowych na terenie całego kraju i z każdym z nich jest związana umową. Po analizie dokumentów zebranych w trakcie postępowania UOKiK uznał, że spółka ustaliła ze swoimi kontrahentami cenę odsprzedaży blachodachówek ostatecznym odbiorcom, a tym samym przedsiębiorcy przekroczyli dozwolone formy współpracy.

Decyzją UOKiK Plannja zapłaci ponad 80 tys. zł kary. Urząd, przy ustalaniu jej wysokości, wziął pod uwagę długi okres uczestnictwa w porozumieniu oraz fakt, że działania dotyczyły całego terytorium Polski. Uwzględnił też zaprzestanie przez spółkę stosowania praktyki oraz współpracę z Urzędem w trakcie prowadzonego postępowania.

UOKiK podjął też decyzję o nałożeniu łącznej kary 9 tys. zł na: QUEST z Bilczy, SAMSEL SERWIS z Myszyńca, DACH PROFIL z Warszawy, HI-HO z Warszawy, KIM-BUD z Pucka, TRANS-DACH z Kobyłki, BAT z Sierakowic, B.G.J. ze Zgierza oraz INWESTOR z Lublina.

Decyzja nie jest ostateczna - przedsiębiorcy mogą odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Do chwili nadania depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza spółki Plannja.

Jak podał UOKiK, zmowa cenowa należy do najcięższych naruszeń prawa antymonopolowego. Jej uczestnicy mogą zostać ukarani kwotą do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.

Źródło: PAP, 24 września 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram