Kolejna spółka budująca sieć franczyzową wchodzi na giełdę

Autor: Redakcja
Data dodania: 11 lutego 2010
Kategoria:

Eko_Holding_SAJest to Eko Holding, który zarządza m.in. siecią 500 sklepów spożywczych Rabat, generujących roczne przychody na poziomie pół miliarda złotych. I nie zamierza na tym poprzestać.

Zgodnie z zapowiedziami Eko Holdingu, zamierza on dalej rozwijać sieć sklepów Rabat i to w tempie ok. 100 placówek rocznie.  Plan wydaje się realny, zakłada bowiem utrzymanie dotychczasowego tempa. W ciągu ostatnich dwóch lat spółce przybyło 200 franczyzowych Rabatów, co pozwoliło jej zakończyć miniony rok z liczbą ok. 500 placówek funkcjonujących pod tą marką. Mieszczą się one głównie na osiedlach mieszkaniowych, przede wszystkim w zachodniej i południowej części Polski, a średnia powierzchnia takiego sklepu to ok. 100 mkw. Eko Holding ma w planach wprowadzenie do sieci Rabat marek własnych, co miałoby zwiększyć konkurencyjność oferty tych placówek.

Oprócz sieci franczyzowej Rabat, Eko Holding ma także ok. 220 własnych sklepów pod marką Eko, jest też wiodącym dystrybutorem produktów drogeryjnych (Polska Grupa Drogeryjna). Sklepy Eko mają w granicach 300-500 mkw. powierzchni, tę sieć Eko Holding także zamierza dalej rozbudowywać, lecz już nieco wolniej niż franczyzową (ok. 20-30 sklepów rocznie). Jest to jeden z celów emisji akcji, którą wkrótce przeprowadzi spółka. Chce pozyskać z niej ok. 84 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację strategii, która zakłada rozwój poprzez przejęcia (zarówno w obszarze hurtu jak i detalu), zasilenie kapitału obrotowego spółki, modernizację sklepów, spłatę zobowiązań kredytowych, zakup nieruchomości pod nowe obiekty handlowe jak i wykup obiektów dzierżawionych.

Debiut giełdowy Eko Holdingu planowany jest w połowie marca. Pakiet kontrolny zachowają Marzena i Krzysztof Gradeccy – założyciele spółki. - Moją przyszłość wiążę z EKO Holding. Planuję dalej dynamicznie rozwijać spółkę, którą zbudowałem od postaw - zapewnia prezes Krzysztof Gradecki. Przychody Eko Holdingu w 2009 roku szacowane są na 1,21 mld zł, do tej kwoty nie są wliczane przychody sieci franczyzowej, gdyż są one generowane przez niezależnych przedsiębiorców prowadzących sklepy (średnio jeden sklep Rabat ma ok. 1 mln zł przychodów rocznie). Zysk netto spółki za 2009 r. szacowany jest na ponad 20 mln zł.

Oprócz Eko Holdingu na giełdzie notowane są też inne spółki prowadzące podobną działalność m.in. Eurocach rozwijający poprzez franczyzę sieć sklepów abc i Delikatedy Centrum, a także Emperia, która zarządza sieciami Groszek, Milea, Stokrotka, należy do niej także Polska Sieć Handlowa Lewiatan.

Joanna Cabaj - Bonicka

jcabaj@arss.com.pl

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

Data dodania: 10 sierpnia 2022
Sieć Duży Ben ma już 250 sklepów
Data dodania: 9 sierpnia 2022
Franczyza czy własny biznes?
Data dodania: 8 sierpnia 2022
Franczyza na niepewne czasy
Data dodania: 5 sierpnia 2022
Żabka liczy już 8500 sklepów

zobacz więcej

Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram