Kolejna propozycja handlowców w sprawie podatku

Autor: Redakcja
Data dodania: 26 lutego 2016
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Branża handlowa z kolejną propozycją w sprawie podatku.

Polska Grupa Supermarketów (PGS), sieć reprezentująca interesy ponad 600 sklepów Top Market, Społem, Delica, Minuta8, postuluje do rządu o wprowadzenie prostego systemu podatkowego dla sieci handlowych.

W ocenie PGS powinna to ma być stawka progresywna płaska z kwotą zwolnienia od podatku dla przedsiębiorstw do 50 mln euro przychodów. Przedstawiciele grupy zaznaczają, że dziś, w obliczu wielu koncepcji, które nie zdały egzaminu i jedynie spolaryzowały polski sektor handlowy, rząd ma praktycznie 3 rozwiązania:

  • Wprowadzenie liniowego podatku z kwotą zwolnioną od 50 mln euro;
  • Wprowadzenie podatku płaskiego, progresywnego z kwotą zwolnioną od podatku 50 mln euro;
  • Odroczenie nowelizacji ustawy podatkowej do 2017 roku i dogłębna analiza skutków i możliwości finansowych dla całego sektora wraz z konsultacjami branżowymi.

Pośpiech prac legislacyjnych, pozbawionych wnikliwych analiz i konsultacji jedynie spolaryzował rynek, budując wizję upadku wielu przedsiębiorstw z rynku i realne straty dla budżetu państwa w miejsce stabilnych dochodów z tytułu podatków dochodowych, VAT, ZUS i innych.

Nasz postulat o wprowadzenie 50 mln euro jako kwoty wolnej od podatku to efekt analizy europejskich firm i ich przychodów - średniej wielkości firma handlowa w UE osiąga właśnie takie przychody. Intencją rządu i podatku miało być zrównanie szans polskiego handlu z międzynarodową konkurencją. Tymczasem efekt okazał się zgubny dla rodzimych firm – podkreśla Michał Sadecki, prezes PGS.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 30 listopada 2022
Polacy chcą żyć zdrowo, przedsiębiorcy mogą na tym zarobić
Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram