Kluby fitness i siłownie nie wróciły do formy

Data dodania: 21 marca 2022
Kategoria:
Set of cartoon fitness equipment flat vector illustration. Collection of different gym exercisers as kettlebell, exercise ball, dumbbells, skipping rope. Sport, workout, pilates, training concept

Pandemia spowodowała, że Polacy powracają do klubów fitness i siłowni, jednak sama branża znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Zadłużenie placówek obecnie wynosi niemal 10,4 mln zł, co stanowi wzrost o jedną trzecią w stosunku do poprzedniego roku, jak informuje Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Z kolei zadłużenie trenerów sportowych zmalało z 6,4 mln zł do niecałych 5 mln zł. Cały sektor ma do oddania blisko 15,4 mln zł.

Wpływ pandemii na rynek fitness

Przed pandemią Covid-19 rynek fitness dynamicznie się rozwijał, z prawie 3 tys. klubów fitness i ponad 3 mln użytkowników. Pandemia jednak znacząco wpłynęła na branżę. W ciągu ostatniego lockdownu zamknięto około 200 klubów, a zadłużenie siłowni i klubów fitness wzrosło do 10,4 mln zł na koniec 2021 roku.

Trudności branży w okresie po pandemii

Mimo ponownego otwarcia, kluby fitness i siłownie nadal napotykają na problemy, takie jak ograniczenia liczby osób i czasu zajęć, konieczność zachowania dystansu społecznego i dezynfekcji. Jak wskazuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów, początek roku jest zwykle okresem największej frekwencji, ale kluczowe będzie utrzymanie klientów na dłuższy czas.

Największe zobowiązania finansowe klubów fitness

Kluby fitness mają największe zadłużenia wobec instytucji finansowych i ubezpieczeniowych, stanowiących niemal połowę ich całkowitego zadłużenia. Najtrudniejsza sytuacja finansowa panuje wśród właścicieli obiektów z województwa mazowieckiego.

Problemy z płatnościami klientów

Branża fitness boryka się z problemami płatności ze strony klientów. Według Andrzeja Kulika, eksperta Rzetelnej Firmy, najbardziej atrakcyjne cenowo karnety często wiążą się z długoterminowym zobowiązaniem, które niektórzy klienci nie chcą spełnić. Postawa ta utrudnia funkcjonowanie biznesu.

Stabilniejsza sytuacja finansowa trenerów

Trenerzy sportowi w mniejszym stopniu odczuli skutki pandemii niż kluby fitness i siłownie. Udało im się zmniejszyć swoje zaległości finansowe, co jest związane z mniejszymi kosztami prowadzenia działalności.

Ogólny wzrost zadłużenia w branży fitness

Łączne zadłużenie całego sektora – instruktorów, trenerów oraz obiektów fitness – wzrosło o niemal 10% w ciągu ostatniego roku. Branża staje przed wyzwaniem zrównoważenia strat wywołanych pandemią i dostosowania się do zmieniających potrzeb klientów.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design