Kioski Ruchu zostaną sprzedane?

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: pixabay.com

Sprywatyzowana w 2010 roku firma ani razu w ciągu ostatnich lat nie osiągnęła zysku. Teraz nadszedł ostateczny cios: okazuje się, że dla jej sieci kiosków największym obciążeniem jest dalsze prowadzenie... kiosków.

Puls Biznesu informuje, że punkty najbardziej znanej polskiej sieci kiosków mają zostać wystawione na sprzedaż. Tak wynika ze sprawozdania finansowego firmy za zeszły rok, w którym zarząd Ruchu zapowiada sprzedaż części lub całości segmentu detalicznego. Obecnie Ruch ma największe kłopoty od początku działalności, od której właśnie minęło okrągłe 100 lat. W ciągu ostatniego roku przychody firmy spadły z 1,46 do 1,34 mld. zł. Słychać też było o tym, że dostawcy muszą czekać na zapłatę za swoje usługi nawet do kilku miesięcy.

Coraz mniej gazet i papierosów

Kurczącą się od dekady sprzedaż tłumaczy profil i model działania firmy. Utrzymanie ponad 2000 własnych i wynajmowanych kiosków kosztuje, a sprzedaż spada. O ile firma nie przejdzie gwałtownej restrukturyzacji, trudno wyobrazić sobie, by coś pod tym względem miało się zmienić. Polacy palą coraz mniej papierosów, a nakłady gazet maleją w całej Europie. Aby się ratować, Ruch próbował nawet ostatnio zmienić warunki współpracy z wydawcami gazet, przyznając jednocześnie, że dotychczasowy model od jakiegoś czasu przynosi straty.

Wybawieniem dla szukającej zysku firmy mogłaby być sprzedaż kart z doładowaniami do telefonów, tyle że tę usługę coraz częściej załatwiamy za pomocą smartfona. Z kolei do sprzedaży biletów w kolejnych miastach powstają biletomaty, więc usługi kiosków w tym zakresie okazują się być zbędne.

Paczka w Ruchu

Nie wiadomo, o jakiej cenie sprzedaży kiosków Ruchu może być mowa. Puls Biznesu przypomina jednak, że gdy w 2016 roku całą firmę chciała kupić Poczta Polska, miała za nią dać ok. 30 mln złotych. A od tego czasu kondycja spółki się pogorszyła. Firma rozwija jednocześnie inne segmenty działalności, które mają przynosić zyski. W ostatnich latach na uwagę zasługiwał pomysł „Paczki w Ruchu”, który umożliwia tani odbiór zamówionych przez internet towarów w kiosku niedaleko domu. W ciągu dwóch lat takich paczek przybyło z 1,5 mln do 5 mln.

Jeśli chodzi o sprzedaż gazet, to za połowę rynku dystrybucji prasy odpowiada Kolporter. Drugi jest Ruch z niecałymi 30. proc. a kolejny Garmond Press, który odpowiada za ok. 13 proc.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram