Kinowy boom

Autor: Redakcja
Data dodania: 20 października 2008
Kategoria:

Trwa boom na nowe kina. Mimo że mamy już ponad 60 multipleksów, jeszcze w tym roku powstanie pięć nowych - informuje Rzeczpospolita.

Wystartowało nowe wielosalowe kino Cinema City w Zielonej Górze, a Helios do końca grudnia chce otworzyć cztery nowe obiekty w Białymstoku, Dąbrowie Górniczej, Pile i Płocku. Firma zapowiedziała też już na przyszły rok kolejne inwestycje w Legnicy, Lubinie, Piotrkowie Trybunalskim i Słupsku.
O ekspansji myśli też Multikino, które po przejęciu sieci Silver Screen planuje otwarcie kolejnych obiektów w Koszalinie, Poznaniu, Lublinie, Sopocie, Radomiu oraz we Lwowie. Nie wyklucza też dalszych inwestycji na Ukrainie. Umowy na nowe kina podpisuje też Cinema City International. W pierwszym kwartale 2010 roku zamierza mieć w Polsce 33 multipleksy – pod koniec września ogłosiło, że ostatni z nich uruchomi w Wałbrzychu. Największe sieci kinowe: Cinema City, Multikino i Centrum Filmowe Helios, inwestują w nowe kina w coraz mniejszych miastach, bo im więcej multipleksów w nowych lokalizacjach, tym więcej widzów, a to z kolei szansa na wyższe przychody ze sprzedaży biletów.

Komentarz:
Polski rynek kin powoli się krystalizuje i został podzielony między 3 graczy, którzy zgodnie z zapowiedziami będą rozwijać się organicznie. Wszyscy gracze zamierzają inwestować przede wszystkim w duże miasta, ale często na ich celowniku pojawiają się małe, często 100 tysięczne miasta. Rozwój ten jest wymuszony coraz większym rozwojem centrów halowych i galerii, które w swojej ofercie chcą mieć multipleks. Według badań firmy Dodona Research, w Polce na jeden ekran przypada 40 tys. osób, podczas gdy średnia w Europie Zachodniej to 15 tys. osób. Od innych krajów europejskich odstajemy również pod względem cen biletów - w Polsce kosztują one przeciętnie 3,6 euro, a średnia dla państw zachodnich jest o 2,6 euro wyższa. Niemniej, cały czas Polacy rzadko chodzą do kina. Przeciętny obywatel odwiedza kino tylko 0,85 razy rocznie, podczas gdy średnia europejska wynosi 2,1. Problem leży nie w wysokich cenach biletów, ale w małym nasyceniu naszego kraju kinami.

Michał Mazepa, 20 października 2008 r.
Źródło: Rzeczpospolita

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram