EFH w swoim portfelu posiada także dwa hotele trzygwiazdkowe. Najbliżej Warszawy znajduje się Centrum Falenty. Drugim z trzygwiazdkowych obiektów EFH jest hotel Millenium w Bochnii.
Inwestycje w trakcie realizacji
Prowadzone przez EFH inwestycje wpisują się w koncepcje architektoniczno-urbanistyczne miejsc, w których mają powstać. Przykładem jest hotel w Malborku, który zostanie oddany do użytku w 2010 roku. Będzie on usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie krzyżackiego zamku w Malborku - głównej atrakcji turystycznej w mieście oraz całym regionie. Swoim wyglądem hotel nawiązywać będzie do historycznej architektury miasta, jednocześnie będąc nowoczesnym obiektem turystyczno-biznesowym.
Europejski Fundusz Hipoteczny rozpoczyna ponadto nową inwestycję hotelową przy ulicy Łączyny na warszawskim Ursynowie. Spółka wybuduje na terenie położonym w sąsiedztwie Toru Wyścigów Konnych czterogwiazdkowy hotel.
- Hotel na warszawskim Ursynowie wpisuje się w strategię rozwoju spółki, która zakłada obecnie przede wszystkim inwestycje w wysokiej klasy hotele - mówi Marcin Podobas, wiceprezes zarządu Europejskiego Funduszu Hipotecznego. - Budowa czterogwiazdkowego obiektu w stolicy będzie naszym kolejnym przedsięwzięciem. Hotel zostanie zlokalizowany w atrakcyjnym, zarówno w wymiarze biznesowym, jak i turystycznym miejscu. Od kilku lat, wraz z rozwojem regionu, obserwuje się w Warszawie niedoinwestowanie jeśli chodzi o obiekty hotelowe, oferujące wysoki standard usług, położone w okolicach centrów biznesowych. Dodatkowo, lokalizacja zyskuje bardzo na atrakcyjności ze względu na nowy dojazd do lotniska. Inwestycja EFH jest zatem trafną odpowiedzią na zapotrzebowanie rynkowe.
Największą realizowaną inwestycją EFH. jest luksusowy hotel oraz kompleks apartamentów wakacyjnych w Tałtach k. Mikołajek na Mazurach. Hotel w standardzie 4-5 gwiazdek, którym będzie zarządzał renomowany międzynarodowy operator usytuowany zostanie nad jeziorem Tałtowisko, bezpośrednio przy jednym z głównych szlaków żeglugowych na Pojezierzu Mazurskim.
Duże perspektywy rozwoju rynku oraz branży hotelowej w Polsce
Polska pod względem nasycenia rynku hotelowego jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Zapotrzebowanie na wysokiej klasy inwestycje hotelowe wzrasta z każdym rokiem. Tendencja ta będzie utrzymywać się przez najbliższe lata i wynika między innymi z nowych potrzeb rynkowych, powstających wraz z coraz bardziej bogacącym się społeczeństwem polskim. Ponadto, potężnym motorem napędowym rynku i branży hotelowej w Polsce jest organizacja w naszym kraju Euro 2012. Nowe inwestycje muszą jednak precyzyjnie odpowiadać na potrzeby rynkowe. Polska ma wówczas szansę na szybki i znaczący rozwój rynku obiektów hotelowych w ciągu najbliższych kliku lat. Nasz kraj dysponuje bowiem odpowiednimi walorami przyrodniczymi oraz kulturowymi dla rozwoju ruchu turystycznego. Turystyka ma szanse stać się u nas ważnym sektorem gospodarki, przynosząc w miarę swojego rozwoju znaczne dochody. Należy pamiętać, że duża inwestycja hotelowa łączy się bowiem z rozwojem całego regionu i okolicy hotelu. Zatrudnienie zdobywają wówczas osoby pracujące w hotelu oraz osoby świadczące usługi zewnętrzne.
- Niezmiernie ważne jest, by Polska stała się atrakcyjnym miejscem wypraw zarówno dla turystów krajowych jak i zagranicznych, charakteryzującym się wysokim standardem świadczonych usług - mówi Marcin Podobas, EFH. - Potencjał kulturowy oraz dobrze zachowane środowisko naturalne czynią z naszego kraju atrakcyjne miejsce do zwiedzania i wypoczynku. Warunkiem koniecznym do osiągnięcia tego celu są jednak inwestycje na dużą skalę w infrastrukturę hotelową.
Plany na przyszłość
Strategią spółki na 2008 rok oraz lata następne będzie budowanie wartości firmy poprzez prowadzone na rachunek własny inwestycje w sektorze nieruchomości hotelowych oraz działalność finansową w tej branży. Spółka zamierza budować i nabywać obiekty hotelowe w atrakcyjnych biznesowo i turystycznie lokalizacjach, posiadające infrastrukturę towarzyszącą, tj. sale konferencyjne, zaplecze restauracyjne i cateringowe, centrum SPA oraz wyposażenie sportowo-rekreacyjne. Do końca 2009 roku Europejski Fundusz Hipoteczny planuje powiększyć portfolio posiadanych przez siebie hoteli do 20-30 obiektów.
Charakter hoteli posiadanych przez spółkę będzie stopniowo ujednolicany m.in. poprzez wprowadzenie jednego wspólnego operatora, pochodzącego z grupy kapitałowej EFH. Zapewni to jednolity standard usług dla hoteli o tej samej kategoryzacji oraz umieści je na wspólnej platformie rezerwacyjnej. Na wybranych obiektach najwyższej klasy, EFH przewiduje zaś zawarcie umów franchisingowych lub operatorskich z renomowanymi międzynarodowymi operatorami hotelowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu spółka zyska nie tylko włączenie hoteli w międzynarodowe systemy rezerwacyjne, ale również dostęp do pełnej oferty usług dla gości świadczonych przez daną sieć.