Kara dla sieci salonów optycznych

Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com
Kara dla sieci salonów optycznych

Vision Express naruszał zbiorowe interesy konsumentów. Musi zapłacić blisko 195 tys. złotych kary.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, sieć sklepów optycznych Vision Express naruszała zbiorowe interesy konsumentów. Uwagi Urzędu potwierdziły dwa wyroki sądowe. W 2013 roku Vision Express oferował promocję, w której reklamach podkreślał, że klient dostanie trzy pary okularów w cenie jednej.

Reklamy były emitowane - w telewizji, w pozostałych mediach i na nośnikach zewnętrznych. Tymczasem, okazało się, że można dostać trzy pary okularów, ale za każdą trzeba zapłacić osobno. Na przykład klient, który kupował pakiet Standard, nie miał żadnych szans na dodatkowe pary okularów w gratisie.

Jeżeli kupował wyższy pakiet (dotyczyło soczewek jednoogniskowych i progresywnych), to w zależności od wydanej kwoty dostawał jedynie zniżkę - od 100 do 300 zł, która dotyczyła drugiej pary, bo na trzecią zniżka wynosiła zawsze 100 zł. Z kolei, z innej wersji regulaminu promocji wynikało, że klient wydając na okulary do 250 zł dostawał zniżkę w wysokości 0 zł.

Jak wskazał UOKiK, w reklamach podkreślano, że soczewki klient otrzyma w cenie oprawek. Rzecz jednak w tym, że soczewki w cenie klient dostawał w pakiecie Standard, w którym nie było szansy na otrzymanie dodatkowych par okularów.

W odpowiedzi na te zarzuty firma zaczęła bronić swoich interesów argumentując, że takie a nie inne zapisy w regulaminie wprowadziła w trosce o dobro klientów, którzy chcieliby wybrać kilka różnych oprawek. Chodziło także o dobro tych klientów, którzy woleliby mieć wybór między darmową oprawką, a zniżką na droższą. Jeszcze jednym argumentem było to, nieporozumienie mogło wynikać ze specyfiki języka reklamy, który cechuje się skrótowością.

Prezes UOKiK decyzję o karze dla Vision Express podjął w lipcu 2014 roku, a więc rok po kampanii reklamowej. Wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tej sprawie zapadł w grudniu 2015 roku i podtrzymał decyzję UOKiK, jednak Vision Express walczyło dalej i 2017 r. przegrała przed Sądem Apelacyjnym. Na mocy wyroku, spółka musi zapłacić 194 888 zł kary.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram