Kapitał zakładowy w spółce z o.o. nadal potrzebny

Autor: Redakcja
Data dodania: 27 lutego 2013
Kategoria:

pieniadze_bankiW miniony piątek posłowie odrzucili projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, który zakładał obniżenie kapitału zakładowego potrzebnego do utworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zdaniem pomysłodawców odrzuconego projektu, korzyści z wprowadzenia obniżenia kapitału zakładowego do symbolicznej złotówki przyniosłyby same korzyści. Autorzy wymieniali tu zwiększenie liczby spółek, rozwój gospodarczy, większe zyski dla państwa czy bezpieczeństwo obrotu – przestałoby funkcjonować przekonanie, ze założenie takiego podmiotu wymaga dużych nakładów finansowych.

Na wady projektu zwracała uwagę m.in. Krajowa Rada Radców Prawnych. – Propozycja zmiany opiera się w istocie na założeniu całkowitego "przerzucenia" ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na jej kontrahentów (wierzycieli) oraz członków jej zarządu – pisali eksperci KRRP w opinii do projektu. Zwrócili oni również uwagę na fakt,  że tak niski kapitał zakładowy wyłączałby wszelką odpowiedzialność wspólnika, gdyż nie ponosząc odpowiedzialności za zobowiązania spółki, nie ponosiłby również żadnego ryzyka ekonomicznego. Wierzycielom w takiej sytuacji, jako że spółka nie miałaby obowiązku posiadania majątku wystarczającego do pokrycia kapitału zakładowego, pozostałoby jedynie dochodzenie roszczeń od członków zarządu, co zdecydowanie zmniejszyłoby bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Przeciwnicy pomysłu podkreślali też, że obecny próg kapitału zakładowego niezbędnego przy założeniu spółki z.o.o. (5000 zł) nie jest - wbrew twierdzeniom autorów projektu – barierą nie do przejścia dla przedsiębiorców.

Sejm zgodził się, że taki pomysł jest niespójny systemowo i mógłby być niebezpieczny dla wierzycieli. Za odrzuceniem głosowało 226 posłów, przeciw – 79.

źródło: Kancelaria LEX

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram