Jedno okienko to za mało!

Autor: Redakcja
Data dodania: 14 kwietnia 2009
Kategoria:
okienko_logo.jpg
okienko_logo.jpg       Wprowadzenie „jednego okienka” przy zakładaniu firmy to tylko wstęp do zmian, jakich oczekują przedsiębiorcy – przekonują przedstawiciele Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP), największej sieci uczelnianych inkubatorów w Europie.

Według AIP, ułatwienia w rejestracji firmy nie rozwiążą trudności startujących przedsiębiorców. By szybko wyjść z kryzysu, trzeba pobudzić przedsiębiorczość, a do tego potrzebne są radykalne zmiany – argumentują. Możliwość rejestracji firmy w jednym urzędzie oraz natychmiastowe otrzymanie zaświadczenia o wpisie ułatwi szybkie podejmowanie decyzji o prowadzeniu biznesu. Podobnych efektów należy się spodziewać po całkowitym zniesieniu opłat za rejestrację firmy – w ramach „jednego okienka” przy złożeniu wniosku i wydaniu zaświadczenia nie będzie pobierana żadna opłata.

Reprezentanci Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości podkreślają, że wprowadzone w życie rozporządzenie nie zwalnia jednak przedsiębiorców od wizyty w urzędzie. Jeśli nie posiadają oni elektronicznego podpisu, a chcą zarejestrować firmę przez Internet, muszą w ciągu maksymalnie trzech dni pofatygować się do urzędu, by podpisać dokumenty. Zniechęcający jest także nadal skomplikowany formularz wpisu do ewidencji.

Konieczne jest również ułatwienie młodym przedsiębiorcom dostępu do funduszy unijnych. Programy europejskie dotyczące przedsiębiorczości powinny być skierowane przede wszystkim do osób z dobrymi, innowacyjnymi pomysłami, a nie tylko do osób powyżej 45 roku życia czy innych ograniczonych grup wiekowych – podkreśla środowisko AIP.

Pozostałe postulaty Inkubatorów to: łatwy dostęp do finansowania startujących przedsięwzięć w postaci funduszy zalążkowych lub bankowych gwarancji, stworzenie systemu bezpiecznego testowania pomysłów biznesowych na uczelniach, budowa systemu transferu technologii do biznesu, wprowadzenie praktycznych zajęć z przedsiębiorczości z udziałem biznesmenów praktyków.

Źródło: podatki.pl, T.Sz., AIP
14 kwietnia 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram