Jak zredukować koszty prowadzenia restauracji?

Autor: Redakcja
Data dodania: 3 sierpnia 2018
Foto: materiały prasowe

Rynek usług gastronomicznych w Polsce dynamicznie się zmienia. Nieustannie rosnąca konkurencja i nowe oczekiwania klientów sprawiają, że wielu restauratorów zmuszonych jest on do obniżenia cen w oferowanym przez siebie menu. Oczywiście nie powinno to jednak znajdować odzwierciedlenia w jakości serwowanych potraw, gdyż taki zabieg może przyczynić się jedynie do utraty klientów. Gdzie zatem szukać oszczędności? Kilka propozycji znajdziesz poniżej.

Nie bój się negocjować

Lojalność to cecha, którą wyjątkowo wysoko ceni się w biznesie. Wykorzystaj to! Jeżeli współpracujesz od dłuższego czasu z jedną, sprawdzoną hurtownią lub dostawcą produktów, spróbuj wynegocjować korzystniejsze warunki dla swojej restauracji. Im dłużej korzystasz z usług danego dostawcy, tym więcej zazwyczaj możesz ugrać. Co możesz negocjować? Cenę dostawy lub zniżki na produkty, które kupujesz najczęściej.

Obniżaj koszty mediów

Przeanalizuj wszystkie umowy, jakie posiadasz z operatorami telefonów komórkowych czy dostawcą internetu. Porównaj je z warunkami, jakie oferuje konkurencja i na tej podstawie negocjuj warunki nowej umowy lub przejdź do konkurencji, która jest w stanie zaoferować Ci te same usługi w korzystniejszych cenach.

Obniż rachunki za prąd

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zmienić możesz nie tylko operatora komórkowego, ale także sprzedawcę prądu – i naprawdę sporo w ten sposób zaoszczędzić. Przeanalizuj swoje dotychczasowe faktury za prąd i porównaj je z ofertą Po Prostu Energia. Obniżenie comiesięcznych wydatków na energię to sposób na realne zredukowanie kosztów prowadzenia restauracji.

Wprowadź energooszczędne rozwiązania

Obniż zużycie mediów, wprowadzając kilka niewielkich zmian:
• Wymień wszystkie żarówki w restauracji na energooszczędne oświetlenie LED.
• Zamontuj czujniki ruchu, które automatycznie będą wyłączać światło w pomieszczeniach, z których nikt nie korzysta.
• Nie pozostawiaj sprzętów w trybie czuwania – staraj się zawsze wyłączać urządzenia, które nie są używane.
• Napraw wszystkie cieknące krany i zmniejsz ciśnienie wody. Możesz również zastosować w kranach czujniki zbliżeniowe.
• Korzystaj ze zmywarki tylko wtedy, gdy jest całkowicie zapełniona.
• Jeżeli pomieszczenie jest klimatyzowane, zadbaj o dokładne uszczelnienie okien i drzwi.
• Rozważ wymianę sprzętów kuchennych na energooszczędne – pomimo tego, że urządzenia te są nieco droższe od klasycznych, oszczędności wynikające z użytkowania ich, zwykle bardzo szybko się zwracają.

Kontroluj wielkość dań

Określ optymalną wagę dla każdego dania, jakie znajduje się w menu Twojej restauracji. Dzięki temu będziesz mieć pełną kontrolę nad wydawanymi porcjami i będziesz mógł dokładniej planować zakupy produktów. Z drugiej strony, wszystkie dania, jakie będziesz serwować swoim gościom, będą prezentować się bardziej jednolicie.

Nie kupuj więcej niż potrzebujesz

Uważnie planuj zakupy i postaraj się jak najdokładniej określać ilość potrzebnych produktów. Dzięki temu unikniesz marnowania żywności, a dania serwowane w Twojej restauracji zawsze będą świeże. Pilnuj również, by produkty spożywcze przechowywane były w odpowiedniej temperaturze – tak, by jak najdłużej zachowały swoje właściwości.

Prowadząc restaurację, powinieneś szukać oszczędności w sposób spokojny, racjonalny i, co najważniejsze, bez obniżania jakości serwowanych potraw. Odpowiednie działania pozwolą Ci nie tylko zmniejszyć koszty, ale także przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć zysk restauracji. Wciąż nie wiesz od czego zacząć? Już teraz skorzystaj z kalkulatora Po Prostu Energia i sprawdź, jak wiele możesz zaoszczędzić dzięki korzystniejszej ofercie dla Twojej restauracji. Wniosek o zmianę sprzedawcy prądu złożysz online lub telefonicznie – to naprawdę szybkie i łatwe!

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram