Jak zacząć inwestowanie na giełdzie? Trzy rady na dobry początek

Data dodania: 17 września 2021

Inwestowanie na giełdzie stanowi ciekawą alternatywą dla zwykłych lokat czy innych produktów inwestycyjnych.

Aktualnie obowiązujące stopy procentowe, ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej, szczególnie premiują aktywną formę oszczędzania. Dlatego też warto zapoznać się z zasadami działania giełdy i zastanowić się nad uczestnictwem w tej wielkiej grze. W końcu możliwe zyski mogą być ogromne, a doświadczeni inwestorzy osiągają średnio 20% zysku rocznie. Z drugiej strony, na początkujących czeka wiele pułapek. Poniżej przedstawiamy trzy z nich i radzimy, jak je ominąć.

Po pierwsze: zarabia się na wiedzy

Inwestorzy z wieloletnią praktyką zarabiają na wiedzy, którą posiadają. Wbrew pozorom nie chodzi tu o tajniki gry na giełdzie, ani tajne metody zarabiania (choć podstawowa wiedza ekonomiczna i umiejętność czytania raportów finansowych jest bardzo pożyteczna). Najważniejsza jest wiedza dotycząca danej spółki. Posiadając takie informacje, jak zysk spółki, przed jego publicznym podaniem, można niemal z pewnością przewidzieć, czy ceny wzrosną, czy też spadną.

Oczywiście posiadanie takich informacji jest nielegalne i dla większości inwestorów niemożliwe do uzyskania. Jednak duża wiedza w zakresie działania danego sektora pozwala trafniej przewidywać pewne rzeczy. Jeśli pracujesz jako agent nieruchomości, będzie Ci łatwiej określić, jak kształtuje się zapotrzebowanie na nowe domy, a co za tym idzie, jakie szanse mają deweloperzy na większe zyski. O wiele trafniej określisz też, czy dana inwestycja będzie mogła liczyć na dużą popularność wśród klientów. Dlatego inwestuj w spółki, które znasz.

Po drugie: zysk zależy od ryzyka

Im więcej ryzykujesz, tym większe zyski możesz osiągnąć. To znana prawda. Jak sobie z tym radzić? Możesz decydować, jakie ryzyko jest dla Ciebie akceptowalne i godzić się z niższymi zarobkami. Jednak możesz też użyć dywersyfikacji. Polega to na kupowaniu wielu różnych spółek. Jeśli jedna z inwestycji będzie nie trafiona, tracisz tylko część swojego kapitału. Inne zakupione akcje mogą natomiast przynieść zysk. Warto jednocześnie inwestować nawet w kilkanaście walorów. U wielu maklerów możesz kupić akcje online, więc nie będziesz mieć problemów z wielokrotnym kupowaniem i sprzedawaniem wielu różnych akcji.

Po trzecie: w biznesie trzeba mieć nerwy ze stali

Na koniec krótka porada: nigdy nie kieruj się emocjami przy kupowaniu i sprzedawaniu akcji. Graczami rządzą dwie emocje:

• Strach przed utratą zysków oraz kapitału. Pojawia się on zawsze, gdy cena zaczyna spadać.
• Chciwość i chęć zarobienia jeszcze więcej. Nawet, jeśli już osiągnąłeś swój cel.

Musisz poskromić te emocje, aby skutecznie inwestować w akcje spółek. Tylko wtedy nie ulegniesz chwilowemu impulsowi, ale pokierują Tobą rozsądek i logika. Konsekwencja w swoim działaniu to podstawa gry na giełdzie.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram