Jak skutecznie wymienić szybkę w ciągniku rolniczym?

Autor: Redakcja

Szybka jest jednym z najbardziej wrażliwych elementów ciągnika rolniczego. Także tym elementem, który najbardziej chyba narażony jest na uszkodzenia mechaniczne, jak i zmienne warunki atmosferyczne. Moment jej uszkodzenia zwiąże się także ze sporym ryzykiem dla kierującego pojazdem. Rozbita szybka to odłamki, które mogą wbić się w ciało, to także mniejsza ochrona dla kierowcy podczas wykonywania prac polowych, leśnych czy wokół gospodarstwa. To także mniejsza widoczność i gorszy komfort pracy. Dlatego też, w przypadku uszkodzenia szyby, zaleca się jak najszybszą jej wymianę. Można to zrobić samodzielnie z pomocą ogólnodostępnych akcesoriów i prostego sprzętu montażowego.

Po pierwsze: szyba

Szybę oczywiście można wymienić w serwisie sprzętu rolniczego, szczególnie jeśli ciągnik jest w miarę nowym sprzętem. Jest to jednak dość kosztowna forma, nie zawsze również w pobliżu miejsca pracy taki serwis może się znajdować. Samodzielna wymiana szyby nie jest zbyt trudnym zadaniem, można je wykonać przy pomocy kilku narzędzi. Przede wszystkim jednak należy zakupić nową szybę. Tutaj warto pamiętać o sprawdzeniu modelu ciągnika i dopasowaniu szyby dokładnie do posiadanego sprzętu. W tej chwili kupienie szyby nie stanowi większego problemu. Możemy ją zakupić przez serwis, sprzęt ze sprzętem rolniczym lub leśnym, a także przez internet (https://hurtowniarolnicza.pl/szyby/szyby-do-ciagnikow/c-360/). W grę wchodzi również zakup używanej szyby, choć to rozwiązanie jest obciążone ryzykiem zakupu wadliwej lub uszkodzonej szyby. Każdą szybę - zarówno używaną, jak i nową - warto dokładnie sprawdzić przed montażem. Upewnić się, że nie ma ona mikropęknięć. W przypadku pracy przy dużym wskaźniku wstrząsów, częstych uderzeń kamieni, gałęzi, bloków oranej ziemi lub wykopywanych przy pomocy ciągnika ziemniaków, szyba z takimi małymi uszkodzeniami bardzo szybko może pęknąć i konieczna będzie ponowna jej wymiana.

Po drugie: sprzęt

W gruncie rzeczy montaż nowej szyby w ciągniku nie różni się zbytnio od montażu szyby samochodowej.

Samodzielna wymiana szyby wymaga kilku prostych narzędzi:
- stalowego drutu do wycięcia uszkodzonej szyby z karoserii ciągnika (pomoże on przeciąć klej, którym szyba zamontowana   jest do karoserii)
- przyssawki do wyjmowania i wkładania szyby
- noża do wycinania uszczelek

Warto również wyposażyć się w sprzęt, który pozwoli nam przed montażem nowej szyby dokładnie oczyścić karoserię z pozostałości starej uszczelki. Potrzeba będzie również chemia montażowa (klej, odtłuszczacz, preparat gruntujący). Po zdjęciu starej szyby, oczyszczeniu karoserii, można przystąpić do montażu. Przed właściwym działaniem przyda się jeszcze wstępna przymiarka. Do oznaczenia dokładnego miejsca montażu nadaje się taśma malarska. Następnie wystarczy nałożyć grunt, klej i zamontować szybę. Jeszcze ostatnie poprawki z wykorzystaniem chemii do oczyszczenia karoserii z resztek kleju i gotowe!

Zobacz nasz katalog sieci franczyzowych i upewnij się która franczyza będzie dla Ciebie najlepsza.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram