Jak sfinansować uruchomienie własnego biznesu

Data dodania: 9 lipca 2024

Rozpoczęcie działalności wymaga przeważnie wniesienia dużego kapitału. Przedsiębiorca musi wygospodarować środki na zakup lub najem lokalu, wyposażenie, maszyny, wynagrodzenie dla pracowników, działania marketingowe i wiele innych. Jakie są dostępne formy finansowania działalności gospodarczej? Z których rozwiązań może skorzystać przedsiębiorca rozpoczynający działalność?

Źródła finansowania działalności gospodarczej

Założenie firmy nierzadko generuje bardzo duże koszty. Wewnętrzne źródła finansowania mogą okazać się w takim wypadku niewystarczające. Przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać ze środków publicznych lub uzyskanych od podmiotów komercyjnych. Przyjrzyjmy się, jakie mają możliwości w poszczególnych przypadkach.

Finansowanie ze środków własnych przedsiębiorcy

Zdecydowana większość firm korzysta z własnego kapitału. Z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że nawet 84% podmiotów w Polsce sięga po własne rezerwy finansowe. Przede wszystkim korzystają z wypracowanego zysku lub oszczędności.

Problem tkwi jednak w tym, że jak wynika z badania Kaczmarski Group „2024 rok z perspektywy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw”, zaledwie 3% podmiotów nie zmaga się z problemem terminowego opłacania wystawionych faktur. Dlatego mają problem z finansowaniem inwestycji.

Założenie działalności gospodarczej i zapewnienie niezbędnych rozwiązań może być bardzo kosztowne, dlatego w wielu biznesach zewnętrzne źródła finansowania działalności gospodarczej to podstawa.

Finansowanie działalności gospodarczej ze środków publicznych

Jeśli chodzi o to źródło pozyskania środków, możliwości zależą od sytuacji danego przedsiębiorcy i dostępnych aktualnie rozwiązań. Te się zmieniają, podobnie jak modyfikowane są zasady korzystania z nich. Jakie źródła finansowania działalności gospodarczej warto brać obecnie pod uwagę?

Formy finansowania działalności gospodarczej – dotacje z urzędu pracy

To propozycja dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Dotacja może wynosić maksymalnie sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce, ale to poszczególne urzędy pracy ustalają, jaka to będzie dokładnie kwota. Należy złożyć wniosek ze szczegółową specyfikacją planowanych wydatków. O dotację trzeba wystąpić przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej. Następnie należy ją prowadzić przez co najmniej 12 miesięcy.

Pierwszy biznes – wsparcie w starcie

W ramach tego programu Bank Gospodarstwa Krajowego udziela pożyczek na preferencyjnych warunkach. Maksymalnie można uzyskać kwotę 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Zobowiązanie jest oprocentowane na 0,01 proc. lub 0,03 proc. w skali roku. Nie płaci się prowizji, a okres spłaty wynosi do 7 lat. Możliwa jest również roczna karencja w spłacie pożyczki.

O takie finansowanie mogą ubiegać się studenci ostatniego roku, absolwenci szkół wyższych (do 4 lat od zakończenia nauki), bezrobotni, a także opiekunowie osób niepełnosprawnych. Według stanu na 2023 rok z tego finansowania skorzystało blisko 7 tys. osób.

Dotacje unijne na własny biznes

To źródło finansowania firmy może zapewnić bardzo dużą kwotę. Przeważnie mogą z nich skorzystać osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji na rynku pracy lub są zagrożone wykluczeniem społecznym. Oferta tych dofinansowań wciąż się zmienia i może się różnić w poszczególnych województwach. Dlatego trzeba na bieżąco sprawdzać wyszukiwarkę dotacji funduszy europejskich.

Finansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju

Od Polskiego Funduszu Rozwoju można uzyskać pakiety usług finansowych i pozafinansowych dla młodych oraz rozwiniętych firm. Na pfr.pl znajduje się wyszukiwarka produktów – ułatwia znalezienie programów, które odpowiadają preferencjom przedsiębiorcy.

Możliwości finansowania działalności gospodarczej przez podmioty komercyjne

Kolejnym sposobem pozyskania środków na start jest skorzystanie z oferty banków, firm leasingowych i faktoringowych. Zapewniają one możliwości finansowania działalności gospodarczej.

Kredyt od pierwszego dnia działalności

Taką ofertę mają nieliczne banki. Mogą przy tym stawiać pewne wymagania, np. odnośnie do korzystania z innych ich produktów. Przeważnie proponują maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych – ewentualnie więcej, jeśli kredytobiorca przedstawi odpowiednie zabezpieczenie spłaty. Możliwości zdecydowanie zwiększają się, kiedy firma działa co najmniej kilka miesięcy i osiąga wysokie dochody. Wtedy dostępne stają się kredyty obrotowe, inwestycyjne i inne produkty finansowane.

Leasing

To bardzo popularny w Polsce sposób finansowania działalności biznesowej. Według danych Polskiego Związku Leasingu tylko w 2023 roku łączna wartość inwestycji sfinansowanych tą formą wyniosła 102 mld zł. Okazuje się, że leasing finansuje prawie 30% wszystkich nakładów inwestycyjnych w polskiej gospodarce. Korzysta z niego około miliona klientów, z czego zdecydowaną większość stanowią przedsiębiorstwa. To źródło finansowania firmy jest wykorzystywane głównie przy zakupie pojazdów, maszyn i urządzeń. Z leasingu od pierwszego dnia prowadzenia działalności można skorzystać nawet w ramach oferty bankowej. Niektóre podmioty mogą jednak stawiać określone wymagania, np. mogą wymagać wniesienia wkładu własnego.

Faktoring

Problemem przedsiębiorców w Polsce jest oczekiwanie na zapłatę. Z badania "Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach" wynika, że dla 68% firm zatory płatnicze są problemem w prowadzeniu działalności. Co piąta firma nie płaci faktur w terminie. Ten problem może rozwiązać faktoring. Ten sposób finansowania działalności polega na tym, że przedsiębiorca nie musi czekać na zapłatę od klienta. Środki otrzymuje nawet w 24 godziny od przekazania danego dokumentu faktorowi. Faktoring jest dostępny od początku prowadzenia działalności.

Część internautów, przeglądających nasz katalog franczyz, obawia się, czy podołają kosztom prowadzenia działalności w przypadku, gdy klienci nie będą im płacić w terminie. Faktoring to sposób na finansowanie firmy, które ułatwia poradzenie sobie z tym problemem.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Antygen.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design