Jak rozwija się PÓŁNOC Nieruchomości S.A. w kierunku sieci franchisingowej?

Autor: Redakcja
Data dodania: 26 marca 2009
Kategoria:

Zarząd notowanej na NewConnect spółki Północ Nieruchomości przewiduje rozwój w oparciu o franczyzę i zakup nieruchomości do odsprzedaży, co ma zapewnić rentowność operacyjną w 2009 r. O stratach, jakie poniosła spółka w 2008 roku, jej przyczynach i planach na przyszłość w rozmowie z portalem www.franczyzawpolsce.pl mówi prezes Piotr Sumara.

Czy planują Państwo dalej powiększać sieć?
polnocnieruchomosci_logo.jpg
TAK, sieć będzie rozwijana w tym roku i w latach następnych. Widzimy, że rozwój sieci biur wyłącznie na zasadach franchisingu jest jak najbardziej dobrym kierunkiem i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do końca roku 2009 planujemy powiększenie sieci nawet do 20 Partnerów a w latach następnych dalszy dynamiczny rozwój. Warto zauważyć, że w każdym biurze można skorzystać z kilku usług m.in.: pośrednictwa nieruchomości, można załatwić kredyt na zakup nieruchomości, ustalić szacunkową wartość nieruchomości, wykonać wycenę lub zamówić certyfikat energetyczny. Dla Partnerów przystąpienie do sieci wiąże się z wieloma korzyściami których najważniejsze to: oczywiście natychmiastowy dostęp do klientów i korzystanie z dobrej marki, sprawdzone metody, które są ciągle unowocześniane, korzystanie z korzystnych rabatów wynegocjowanych przez sieć dla Partnerów na połączenia telefoniczne, portale nieruchomościowe np. nportal.pl, promocje wszystkich punktów i całej sieci w mediach ogólnopolskich itd....

Jaką obrali Państwo strategię?
Spółka zamierza w kolejnych latach systematycznie poprawiać osiągany wynik pomimo panującej obecnie dekoniunktury na rynku nieruchomości. Żaden spadek nie jest wieczny, zresztą już widać z każdym miesiącem na nowo zwiększające się zainteresowanie nieruchomościami, choćby z tego powodu, że ceny nieruchomości stały się na nowo atrakcyjne.

Jak na kryzys reagują Państwa punkty franczyzowe?
Każdy punkt franczyzowy stanowi odrębną własność i jest jednostką niezależną, która korzysta z naszej licencji i know-how. Punkty franczyzowe rozwijają się w naszej sieci z każdym rokiem coraz lepiej i jest ich coraz więcej. W 2007 r. sprzedaliśmy 2 licencje, w 2008 r. już 5, wszystko wskazuje na to, że w 2009 r. może być już nawet 20 punktów. W latach następnych przewidujemy coraz szybszy rozwój. Wyniki finansowe są w punktach zadowalające, co najlepiej obrazuje sytuacja , że nasi Partnerzy decydują się na wykupienie kolejnych licencji np. Partner z Bochni wykupił kolejną licencję na Nowy Sącz, Partner z Białegostoku na Łomże. Jednostki franczyzowe rządzą się swoimi prawami. Ich właściciele, a nasi Partnerzy są osobiście zaangażowani w prowadzenie biura nieruchomości PÓŁNOC, ponadto mają bardzo ścisłą kontrolę nad bieżącymi kosztami.

Czy jednostki franczyzowe generowały straty?
Zdecydowanie nie. Nie można łączyć wyników Partnerów z wynikami franczyzodawcy - albowiem Spółka ciągle inwestuje w rozwój co jest bardzo kosztowne. Pomimo osłabienia koniunktury w roku ubiegłym na rynku nieruchomości, sieć biur nieruchomości PÓŁNOC w przeciwieństwie do rynku odnotowywała tendencje wzrostową wartości kontraktów przy których pośredniczyli nasi Agenci i Pośrednicy.

Jakie mają Państwo plany na 2009 rok?
Odnośnie samej sieci biur nieruchomości PÓŁNOC, którą zarządza spółka PÓŁNOC Nieruchomości S.A. plany na 2009 rok zakładają jej dalszy i systematyczny rozwój do ok. 20 Punktów. Początek 2009 roku napawa nas dużym optymizmem, albowiem odnotowujemy zwiększone zainteresowanie potencjalnych Partnerów do działania pod marką PÓŁNOC. Już otworzyliśmy kolejne placówki w tym roku m.in. we Wrocławiu, Łomży, a wkrótce będzie otwarcie kolejnych. Równolegle prowadzimy zaawansowane rozmowy z nowymi Partnerami, którzy chcą w tym roku otworzyć nowe biura PÓŁNOC. Oprócz rozwoju sieci biur nieruchomości Spółka zajmuje się również inwestycjami na rynku nieruchomości - jest to również bardzo ważny segment dla Spółki, jak również dalszy rozwój Spółki zależnej Prospector zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. Prospector został włączony do Grupy Północ w 2008 roku. Jako Prezes Spółki uważam, że perspektywy dalszego rozwoju dla rynku nieruchomości w Polsce są ogromne i Spółka na pewno je będzie wykorzystywać co przełoży się na dalszy wzrost wartości i rozwój Spółki w latach następnych. Ostatnio obchodziliśmy 10 lat istnienia Spółki, które były bardzo owocne dla jej rozwoju i postaramy się wykorzystać zdobyte w tych latach doświadczenia jak również fakt, że jesteśmy pierwszym w Polsce pośrednikiem który zdecydował się pod koniec 2007 roku upublicznić akcje na giełdzie w Warszawie na platformie NewConnect. Pozyskaliśmy środki do dalszego rozwoju i tym samym staliśmy się najbardziej przejrzystym i transparentnym pośrednikiem na rynku nieruchomości. Bez wątpienia dało nam to możliwości współpracy z jeszcze większą ilością firm i klientów, którzy postrzegają nas jako solidnego Partnera w biznesie.

Agnieszka Grabuś, 26 marca 2009 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 28 września 2022
Analiza założeń do projektu ustawy o umowie franczyzy
Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram