Cyfrowa transformacja gospodarki i biznesu trwa w najlepsze a te organizacje, które wciąż z powątpiewaniem i mieszanymi odczuciami podchodzą do nowoczesnych rozwiązań technologicznych, muszą liczyć się z błyskawiczną utratą rynków zbytu, zastojem i popadnięciem w otchłań zmarnowanego potencjału.
Wśród najpopularniejszych technologii, o których możemy poczytać na branżowych portalach, dwie przewijają się najczęściej - mowa tu o automatyzacji procesów oraz rozszerzonej rzeczywistości.
Czym jest rozszerzona rzeczywistość?
Rozpoczniemy od technologii rozszerzonej rzeczywistości, która często, nietłumaczona jawi nam się pod terminem augmented reality. To koncepcja, która u swoich podstaw ma wzbogacenie świata rzeczywistego dodatkową, wirtualną warstwą komputerową, która najczęściej jest przedstawiona w postaci graficznej. Nasze otoczenie postrzegane z punktu widzenia rozszerzonej rzeczywistości nie zmienia się zupełnie - zaledwie uzupełnia je o dodatkowe elementy, które w zmyślny sposób mogą ułatwić nam życie lub umożliwić relaks i wypoczynek.
Coraz więcej nowinek technologicznych związanych z koncepcją rozszerzonej rzeczywistości już teraz wzbogaca nowe doznania o efekty dźwiękowe, a nawet zapachowe.
W jaki sposób technologia rozszerzonej rzeczywistości może wpłynąć na biznes i gospodarkę?
Wydawać by się mogło, że rozszerzona rzeczywistość w obecnym kształcie najczęściej wykorzystywana jest w branżach technologicznych, szczególnie w branży gamingowej. Jednak nie możemy ograniczać zastosowania augmented reality jedynie do rozrywki. W wielu raportach to właśnie ta technologia przedstawiana jest jako trend, który w niedługim czasie będzie wykorzystywana w wielu branżach zarówno usługowych, jak i przemysłowych oraz produkcyjnych.
Już teraz z powodzeniem możemy wyobrazić sobie technologię rozszerzonej rzeczywistości, która wspiera procesy szkoleniowe w medycynie czy wojsku. Student z aspiracjami do bycia chirurgiem może wykorzystywać technologią AR do symulowania zabiegów czy operacji. Podobne zastosowanie wykorzystywane jest w wojsku - jako symulator lotów czy innych operacji, które należy przetrenować w bezpiecznych warunkach. Wpływ AR na biznes, gospodarkę, ale też nasze życie może być niesamowicie duży, o ile sama technologia będzie w istocie wykorzystywana w szczytnych celach.
Automatyzacja procesów biznesowych - najłatwiejszy sposób na usprawnienia w firmie
Branżowe raporty co rusz, oprócz rozszerzonej rzeczywistości wymieniają ideę automatyzacji procesów biznesowych jako drugi trend, który w ogromnym stopniu wpływa na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw w wielu branżach. Wyobraźmy sobie - żmudne i powtarzalne procesy biznesowe nie muszą już być wykonywane przez pracowników. Roboty w postaci oprogramowania mogą wykonywać wszystkie te czynności szybciej, taniej i w równie wysokiej jakości.
Jakie korzyści wynikają z wykorzystania automatyzacji w swojej organizacji?
Automatyzacja procesów biznesowych gwarantuje nowoczesnym organizacjom szereg korzyści. Przede wszystkim obniżenie kosztów realizacji procesów biznesowych. Poza tym roboty, które wykonują pracę w systemie ciągłym, minimalizują ryzyko powstawania wąskich gardeł, a także zapewniają wysoką jakość produktu finalnego procesu. Robot nie będzie zmęczony, nie popełni błędów wynikających ze znużenia, złego samopoczucia czy zdezorientowania.
Automatyzacja procesów biznesowych w postaci oprogramowania klasy RPA to jeden z najłatwiejszych sposobów na usprawnienie działalności przedsiębiorstwa relatywnie niskim kosztem, w czym pomóc może https://mindbox.pl/.
To dopiero początek technologicznej rewolucji w biznesie
Wcześniej wspomniane technologie rozszerzonej rzeczywistości i automatyzacji procesów biznesowych to zaledwie wierzchołek góry lodowej potencjału nowoczesnych rozwiązań technologicznych dedykowanych współczesnym potrzebom biznesu.
Nie zapominajmy o sztucznej inteligencji, koncepcie uczenia maszynowego i coraz popularniejszej mieszance SI i RPA, jakim jest kognitywna robotyzacja procesów biznesowych - rozwiązanie, które samodzielnie uczy się i jest w stanie obsługiwać znacznie bardziej rozbudowane wątki procesów. To wszystko prowadzi do rychłej hiperautomatyzacji i stworzeniu cyfrowej odmiany biznesu, która wprost odpowiada wymogom i potrzebom dzisiejszych konsumentów.
Dołącz do newslettera
Ważne linki
Na skróty
Katalog franczyz
Kwoty inwestycji