Jak rozliczyć odstępne przy cesji leasingu

Data dodania: 1 sierpnia 2017
Foto: Jak rozliczyć odstępne przy cesji leasingu
Jak rozliczyć odstępne przy cesji leasingu

Foto: Jak rozliczyć odstępne przy cesji leasingu

Leasing już na dobre zagościł w naszej gospodarce. Dosyć często spotykaną praktyką jest również cesja leasingu, zarówno w przypadku leasingu operacyjnego jak i finansowego. Pozwala ona na przeniesienie praw i korzyści z niego płynących pomiędzy dwoma podmiotami. W większości przypadków wiąże się to z koniecznością opłacenia tak zwanego „odstępnego”. Nasuwa się pytani jak rozliczyć odstępne przy cesji leasingu?

Leasing już na dobre zagościł w naszej gospodarce. Dosyć często spotykaną praktyką jest również cesja leasingu, zarówno w przypadku leasingu operacyjnego jak i finansowego. Pozwala ona na przeniesienie praw i korzyści z niego płynących pomiędzy dwoma podmiotami. W większości przypadków wiąże się to z koniecznością opłacenia tak zwanego „odstępnego”.

Czy taką opłatę można uznać za koszt podatkowy? Jeżeli tak, to w jaki sposób ją rozliczać – proporcjonalnie do czasu trwania umowy czy też jednorazowo? Skupimy się na leasingu operacyjnym, który z punktu widzenia podatkowego jest dużo bardziej skomplikowany.

Zgodnie z przepisami podatkowymi taki wydatek można rozliczyć jednorazowo, jeżeli przedmiot leasingu będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej. Przede wszystkim jako podstawę prawną należy tutaj wskazać art. 22 ust. 1 updof, jak również art. 15 ust. Updop.

Z racji tego, iż odstępne w myśl przepisów nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, tak więc nie można ich przypisać do konkretnego przychodu, w efekcie czego koszta te należy uwzględnić je w momencie nabycia. Co istotne – często następuje błędna interpretacja przepisów, powodująca rozliczenie opłaty odstępnego w czasie proporcjonalnym do trwania leasingu, w efekcie czego dochodzi do złamania przepisów podatkowych, co wiązać się może z odpowiedzialnością zawartą w przepisach podatkowych.

Autor artykułu biuro rachunkowe gdynia firma Parakairon Sp. z.o.o.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design