Jak pozbyć się zatorów płatniczych w firmie korzystając z faktoringu?

Autor: Redakcja
Foto: faktoring
Jak pozbyć się zatorów płatniczych w firmie korzystając z faktoringu?

Foto: faktoring

Zatory płatnicze to określenie na zjawisko, jakie występuje w obrocie gospodarczym. Polega ono na skumulowaniu się większej ilości zadłużeń oraz przenoszeniu ich na kolejnych, powiązanych ze sobą kontrahentów.

Zatory płatnicze zazwyczaj zaczynają się od tego, że nabywca nie jest w stanie uregulować opłat za wykonane usługi swojemu zleceniobiorcy. Jeżeli dane zadłużenie utrzymuje się stosunkowo długi czas – wówczas u wykonawcy zaczynają pojawiać się problemy finansowe. Zaczyna on pomału tracić swoją płynność finansową, jak również pojawiają się problemy związane z opłacaniem swoich pracowników – skończyć się to może problemami związanymi z prowadzeniem firmy.

Jak zatem działać, aby uniknąć powstania zatoru płatniczego?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem współpracy z danym klientem, należy rzetelnie sprawdzić, czy wywiązuje się on ze swoich zobowiązań. Z pomocą przyjdzie ogólnopolska platforma wymiany informacji, którą jest Krajowy Rejestr Dłużników. Dzięki temu jesteśmy w stanie otrzymać informację o sytuacji finansowej danego podmiotu. Ważne też jest, aby zadbać o formalności. Warto zadbać o odpowiednie zawarcie umowy – aby nie była ona jednostronna, lecz zawierała dokładne informacje powiązane z rozliczeniami. Istotne jest również zbieranie potrzebnej dokumentacji – faktur oraz podpisów.

Faktoring - doskonała opcja

Dobrym sposobem na finansowanie jest bez wątpienia faktoring. Klient (w tym przypadku faktorant), sprzedaje swoje wierzytelności bankowi (występującemu tutaj jako faktor), w zamian za otrzymanie zaliczki na poczet faktur, które nie zostały jeszcze opłacone. Istotne jest jednak, że faktoringu nie należy traktować jako lekarstwa na wszelkie problemy z nierzetelnymi płatnikami. Firmy decydują się na skorzystanie z faktoringu już w ostateczności.

Jednak jeżeli przedsiębiorcy decydowali się na częstsze stosowanie faktoringu, wówczas pozwoliłoby to na pozbycie się zjawiska zwanego luką finansową – występuje ona bowiem coraz częściej w przedsiębiorstwach. Więcej o faktoringu oraz formularz kontaktowy do specjalisty znajdziemy pod tym adresem  http://faktoring.biz/. Warto również pamiętać, że faktoring to nie tylko sposób na finansowanie. Dodatkową jego zaletą jest również inkaso, monitorowanie oraz ewentualna możliwość przejęcia ryzyka niewypłacalności danego dłużnika.

Specyfika biznesu?

Powinniśmy również pamiętać, że środowisko biznesowe słynie z opóźniania płatności. Nie jest to związane jednak z brakiem środków pieniężnych na ich pokrycie. Tego typu zabiegi stały się swojego rodzaju zwyczajem handlowym. Właśnie dlatego firmy, które odpowiednio korzystają z faktoringu, mogą dzięki niemu naprawdę dużo zyskać i dzięki temu bardzo skutecznie uniknąć zatorów płatniczych. Uniknięcie zatorów płatniczych to nic innego jak podtrzymanie swojej płynności finansowej. Więcej informacji dotyczących faktoringu znaleźć można pod poniższym linkiem https://www.youtube.com/watch?v=KoffHS_Ztag&amp=&t=2s.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram