Jak otworzyć biuro nieruchomości?

Data dodania: 19 listopada 2024
Otwarcie biura nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce wciąż przeżywa wzrosty. Rosną zarówno ceny mieszkań, jak też zainteresowanie klientów. Nie jest on już tak dynamiczny, jak jeszcze kilka lat temu, lecz perspektywy na najbliższy czas wciąż można określić jako umiarkowanie optymistyczne – wyhamowanie jest lekkie i nie powoduje drastycznych spadków sprzedaży. Przekłada się to również na zainteresowanie działalnością pośrednika w zakupie nieruchomości. Podpowiadamy, jak otworzyć biuro nieruchomości, z czym wiąże się ta decyzja oraz w jaki sposób w biznesie tym może pomóc franczyza.

Czym zajmuje się biuro nieruchomości?

Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję biznesową, warto dokładnie przyjrzeć się temu, na czym właściwie polega działalność pośrednika i co oznacza otwarcie biura nieruchomości. Branża jest niezwykle konkurencyjna, więc im lepiej przygotujesz się do startu swojego biznesu, tym mniejsze ryzyko niepowodzenia.

Rolę pośrednika można określić jako łącznik pomiędzy sprzedającym lub wynajmującym nieruchomość a nabywcami bądź najemcami. Agent przygotowuje ofertę sprzedaży lub najmu, tworzy niezbędną dokumentację dotyczącą nieruchomości i gotową ofertę zamieszcza w swoim biurze oraz portalach w sieci. Względem zainteresowanych najmem lub kupnem jego zadaniem jest zrozumienie ich potrzeb i odnalezienie propozycji spełniającej ich oczekiwania. Pośredniczy również we wszelkich negocjacjach pomiędzy stronami, a także dba o to, aby dopilnowane zostały wszelkie formalne kwestie dotyczące transakcji. Istotnym zadaniem dla poprawności zawieranych umów i ich zgodności z prawem jest również weryfikowanie stanu faktycznego nieruchomości, które mają znaleźć się w ofercie biura.

Wymogi do otworzenia biura nieruchomości

Od 2014 roku inwestycja w biuro nieruchomości nie wymaga posiadania specjalistycznych uprawnień ani licencji. Formalnie zatem osoba zakładająca biuro powinna mieć jedynie pełną zdolność do czynności prawnych. Możliwe jest prowadzenie firmy pośredniczącej na rynku nieruchomości w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, a także spółki. Przed dokonaniem pierwszej czynności związanej z pośrednictwem konieczne jest również zawarcie umowy na ubezpieczenie OC w zakresie szkód wyrządzonych w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Z czym wiąże się otwarcie własnego biura nieruchomości?

Choć wymogi prawne związane z otwarciem firmy pośredniczącej na rynku nieruchomości nie są skomplikowane, nie oznacza to jednak, że jest to działalność łatwa. Jak już zostało wspomniane, jest to rynek niezwykle konkurencyjny, w związku z czym decyzja o starcie samodzielnej działalności wiązać się będzie z trudnościami z przebiciem się wśród innych ofert i w dotarciu do klientów. Należy liczyć się z tym, że początkowo koszty prowadzenia biura nieruchomości z pewnością będą stosunkowo wysokie ze względu na konieczność szeroko zakrojonych działań promocyjnych i marketingowych.

Nie unikniesz również przystosowania miejsca pracy do bieżącej działalności. Będzie to też początkowo znacząco wpływało na to, ile zarabia biuro nieruchomości. Konieczne są inwestycje w sprzęt, a także narzędzia. Jeśli zamierzasz zatrudniać agentów, niezbędny będzie np. program do fakturowania oraz funkcjonalny moduł CRM. Same inwestycje oraz odpowiednie przygotowanie finansowe wciąż jednak nie są gwarancją sukcesu. Na rynku działa wiele podmiotów funkcjonujących np. w modelu franczyzowym, w związku z czym mają one znaczącą przewagę konkurencyjną w postaci m.in. mniejszych kosztów początkowych otwarcia nowego biura, a także rozbudowanych baz klientów. Z tego powodu warto zastanowić się również nad tym, czy lepszą opcją niż własne biuro nieruchomości prowadzone pod nowym, oddzielnym szyldem, nie będą dla Ciebie franczyzy biura nieruchomości.

Franczyza biura nieruchomości

Jeśli uważasz, że biuro nieruchomości to dobry pomysł na otwarcie biznesu, w naszym katalogu franczyzowym znajdziesz oferty takich firm, jak Metrohouse oraz RE/MAX. Są to doświadczone podmioty, zrzeszające setki agentów w dziesiątkach biur na terenie całej Polski, a także w innych krajach Europy.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz dołączyć do marki już działającej w branży i mającej doświadczenie oraz rozpoznawalność, dzięki czemu znacznie łatwiejsze będzie utrzymanie się na rynku. Co ważne, poszczególne firmy nie wymagają od potencjalnych franczyzobiorców specjalistycznej wiedzy, a wszelkie niezbędne informacje można zdobyć w trakcie zapewnianych szkoleń. Obniża to również znacząco koszty początkowe związane z otwarciem działalności. Oprócz tego nie będziesz musiał także zmagać się z problemem konieczności zbudowania własnej bazy ofert i klientów, czy inwestycji w system CRM, ponieważ o kwestie te dba franczyzodawca. Na to, ile zarabia właściciel biura nieruchomości prowadzonego w ramach franczyzy, dużego wpływu nie mają bieżące opłaty na rzecz sieci. W zależności od wybranej lokalizacji opłata wstępna może wynosić bowiem nawet jedynie kilka tysięcy złotych, co jest wydatkiem stosunkowo niewielkim na tle kosztów, z jakimi należy liczyć się przy otwarciu niezależnego biura. Bieżące opłaty również przeważnie uzależnione są od uzyskiwanego przez daną placówkę obrotu.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Antygen.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design